Další zprávy

 
 

Konec nadvlády legionářů. Lafata získal Zlatý míč

1. 6. 2015, David Hanton
 
Konec nadvlády legionářů. Lafata získal Zlatý míč
sparta.cz

David Lafata poprvé v historii vyhrál českou verzi ankety Zlatý míč. Útočník Sparty ukončil pětiletou nadvládu Petra Čecha a poprvé za devatenáct let trvání ankety ji vyhrál jako hráč z české ligy. Vítěz posledních ročníků Petr Čech v nominaci na Zlatý míč skončil až osmý. Nejlepším hráčem Synot ligy byl zvolen Pavel Kadeřábek.

 

Domácí liga bodovala

Všech 18 předchozích ročníků ovládli fotbalisté působící v zahraničí, z toho polovinu Čech, tentokrát však výrazně zabodovali hráči z české nejvyšší soutěže. Synot liga má v nejlepší jedenáctce hned pět zástupců, z toho tři na pomyslných stupních vítězů.

Lafata vyhrál především zásluhou vydařeného podzimu, kdy předváděl dobré výkony i v pohárech a reprezentaci. V podzimní části hlasování zvítězil s rekordním náskokem, který na jaře udržel, ačkoli v druhé části hlasování skončil až třetí. V uplynulé sezoně nastřílel za Spartu a reprezentaci celkem 35 branek, z toho 20 v lize, kde získal korunu pro krále střelců.

Druhý Kadeřábek ovládl jarní část hlasování, ale na smazání ztráty to nestačilo. Ač obránce, v ligové sezoně dal tři branky a na dalších sedm přihrál. Navíc jako jeden z mála sparťanů si dokázal po celou sezonu udržet stabilní formu. Třetí Dočkal má na kontě deset ligových gólů a deset asistencí, na podzim zářil i v reprezentaci, když dal tři důležité kvalifikační góly.

Nejlepším z hráčů působících v zahraničí je na čtvrtém místě Vladimír Darida z Freiburgu, z týmu českého mistra Viktorie Plzeň skončil nejvýše obránce David Limberský na šesté příčce. Švýcarský titul vynesl basilejského brankáře Tomáše Vaclíka na jaře na druhé místo a celkově na sedmé.

Výsledky ankety Zlatý míč ČR 2014/15:

1. David Lafata (Sparta) 1122 bodů
2. Pavel Kadeřábek (Sparta) 997
3. Bořek Dočkal (Sparta) 737
4. Vladimír Darida (Freiburg) 612
5. Tomáš Rosický (Arsenal) 566
6. David Limberský (Plzeň) 493
7. Tomáš Vaclík (Basilej) 452
8. Petr Čech (Chelsea) 357
9. Tomáš Sivok (Besiktas) 329
10. Jaroslav Plašil (Bordeaux) 304
11. Milan Škoda (Slavia) 278