Wembley, Maracaná a další nejkrásnější stadióny světa

2. 5. 2015, Text: Redakce
 

Někdo považuje fotbalové stadiony jen za kus betonu a železa. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale některé stavby jsou skutečnými architektonickými skvosty. Redakce zVoleje vybrala fotbalové svatostánky, nad kterými přechází zrak.

 

Maracaná

 
 
flickr.com
 

Původní oficiální název byl stadion Maria Filha. Nikdo mu však v Brazílii neřekl jinak než Maracaná podle městské čtvrti v Riu de Janeiru. Její název je odvozen od nedaleko protékající říčky a pestrobarevného papouška, který tu kdysi hojně létal. Maracaná byl postaven pro účely mistrovství světa v roce 1950 a jeho tehdejší kapacita byla téměř 200 000 diváků. Při finálovém utkání s Uruguayí však byla kapacita o hodně překročena. Tento prohraný zápas vstoupil do dějin jako Macananzo. A několik diváků zde spáchalo přímo po prohře dokonce sebevraždu.

Maracaná se vyznačuje svým kruhovým tvarem a pestrobarevnými tribunami v brazilských národních barvách.Typickou úzkou kruhovou střechu změnila rekonstrukce pro mistrovství světa 2014. Kapacita stadionu byla snížena na 75 000 diváků a přibyla střecha, která zakrývá všechna místa k sezení. Do finále na tomto stadionu se však po ostudné prohře s Německem domácí Brazílie tentokrát ani neprobojovala.