Důvody, proč Real Madrid dělá chybu, když kupuje Jamese Rodrígueze

23. 7. 2014, Text: Redakce
 

Real Madrid je týmem, který se nikdy nespokojí s málem. Historické tabulky nejdražších přestupů historie vždy ovládali právě nově příchozí do Bílého baletu. Některé drahé nákupy se Realu vyplatily jako Zidane, Bale nebo Cristiano, jiné už méně. Otázkou je, do jaké kategorie se zařadí James Rodríguez. Redakce zVoleje vybrala 5 důvodů, proč se utracení 80 milionů eur nemusí vyplatit.

 
Důvody, proč Real Madrid dělá chybu, když kupuje Jamese Rodrígueze
flickr.com

Narušení týmové chemie

Real Madrid v minulé sezóně definovala především populární zkratka BBC. Ta označovala trojici hvězdných útočníků Balea, Benzemu a Cristiana. Všichni tito hráči jsou hladoví po gólech. Nejvíce samozřejmě Ronaldo, kterému se na hřišti i v kabině Realu musí leccos přizpůsobit. Ronaldo nebyl spokojený, už když z Madridu odcházel jeho dvorní nahrávač Özil. Letos se nechal slyšet, že by radši dál vepředu kooperoval s Karimem Benzemou než s Falcaem, o jehož příchodu se také spekuluje. Rodríguez je ale hráč, který je zvyklý hodně situací zakončovat a řešit individuálně. Bale s Ronaldem při tom potřebují dostatek míčů od svých spoluhráčů. Příchod Jamese by tak mohl narušit fungování týmu na hřišti i mimo něj.

Narušení týmové chemie
 
flickr.com
 

Kam s Rodríguezem?

James je univerzální hráč. Dokázal to letos na mistrovství, kde se prosazoval na různých postech, které mu kouč Pekerman přidělil. I v Monacu hrál občas pod útočníky a občas na křídle. Přesto, když kupujete hráče za 80 milionů eur, měli byste mít jasnou představu o tom, který post mu sedí nejvíc a tam ho umístit. V Rodríguezově případě je to jednoznačně post ofenzivního záložníka za útočníky. Tuto pozici však trenér Ancelotti v minulé sezóně prakticky eliminoval při přechodu na systém 4:3:3. Pokud by ho chtěl zachovat, musel by hrát Rodríguez někde jinde a to by byla určitě škoda.

Kam s Rodríguezem?
 
flickr.com
 

Změna rozestavení je problém

Není pochyb o tom, že nejlepší je pro Jamese pozice „destíky“ v systému 4:2:3:1. Proti tomuto systému však hovoří několik proti. Systém 4:3:3 je Ancelottiho oblíbený a Real s ním dokázal vyhrát Ligu mistrů. Ancelotti 4:2:3:1 zkoušel na začátku sezóny, ale výsledky byly bídné a hra ještě horší. Systém 4:2:3:1 totiž nechává spoustu volnosti útočníkovi, ale po krajních hráčích vyžaduje vysokou míru defenzivní činnosti. To nesedělo Ronaldovi ani Baleovi a Benzema byl naprosto anonymní, když byl v útoku ponechán osamocen. Na změnu rozestavení by si navíc hráči museli zvyknout a dlouho se sehrávat, což by mohlo stát Real důležité body na začátku sezóny.

Naopak systém 4:3:3 nechává křídlům určitou volnost a velkou míru defenzivní práce za ně oddřou záložníci. Je otázka, jestli je James je takového odhodlání schopen. Di Maria byl. Před Ancelottim tak stojí dilema, zda uzpůsobit rozestavení na míru Ronaldovi a Baleovi, nebo Jamesovi. Tak či tak bude Real tratit. Buď přivedl hráče za 80 milionů euro, který bude hrát mimo svůj oblíbený post, nebo se mu bude přizpůsobovat celý tým včetně těch největších hvězd. Možnost, že by hrál Rodríguez jako falešná „devítka“ místo Benzemy už nedává vůbec smysl.

Změna rozestavení je problém
 
flickr.com
 

Odchod Di Marii a Isca

80 milionů, které stál James, bude muset Real někde vzít. Tyto peníze Marid potřebuje o to více, že po odchodu Moraty musí přivést útočníka, který by mohl zaskočit v případě zranění Benzemy. Takřka jistý je prý odchod Di Marii a velmi pravděpodobný je i prodej Isca.

Di Maria byl při tom hráč, který byl pro vítězství Realu v Lize mistrů jeden z nejdůležitějších. Argentinec byl i jako hvězda ochoten udělat ve středu hřiště spoustu černé práce. Di Maria měl snad troje plíce a v systému 4:3:3 operoval v prostoru za Ronaldem, který mohl šetřit síly do útoku. Navíc dokázal rychlými výpady překvapovat obrany soupeře a v případě potřeby zaskočil i na křídle místo zraněného Balea nebo Ronalda. Jeho odchod bude pro Real velká ztráta.

Isco je ve velmi podobné kategorii jako James. Je ještě o rok mladší a navíc je to Španěl, což se v královském klubu vždycky cení. Isco měl za pár let vyrůst v dirigenta hry Realu a mnohými byl mírou talentu srovnáván se samotným Zidanem. Pokud by měl odejít již po roce, aby zafinancoval příchod Rodrigueze, nabízí se otázka, jestli výsledkem pro Real nebude podobný typ hráče s, jen trojnásobnou cenovkou.

Odchod Di Marii a Isca
 
flickr.com
 

Zvládne Rodríguez tlak?

Podle vyjádření již mnoha hráčů, kteří prošli Bílým baletem, se tlak v Madridu nedá srovnat s ničím známým ve fotbalovém světě. Vysoká cenovka evidentně dopadala jako ohromné břímě i na výkony Garetha Balea. Ten díky gólům ve finále poháru a Ligy mistrů fanouškům nakonec dokázal, že si cenu 90 milionů zaslouží. Teď však čeká to samé i Jamese. Ten ovšem nejspíš nebude mít ten luxus, že by vždy hrál na pozici, která mu sedí nejlépe. Při angažmá v Portu nebo Monaku pod tlakem navíc prakticky vůbec nebyl. Stejně tak se od něj moc nečekalo ani v Kolumbijské reprezentaci. Teď se tak Rodríguez dostává poprvé do pozice, kdy se od jeho výkonů čeká jen ta nejvyšší kvalita. Uvidíme, jestli se s tím dokáže vypořádat.

Zvládne Rodríguez tlak?
 
flickr.com
 

Anketa

Na jakém postu bude James Rodríguez pro Real v příští sezóně nejplatnější.

Na střídačce
 
Na postu levého záložníka pod Ronaldem v systému 4:3:3 místo Di Marii
 
Na postu uprostřed zálohy v systému 4:3:3 místo Xabiho Alonsa.
 
Na postu za útočníkem v systému 4:2:3:1
 
Na postu falešného útočníka místo Karima Benzemy
 
Na křídle místo jednoho z dvojice Ronaldo - Bale