Pět věcí, které nás naučilo mistrovství světa

16. 7. 2014, Text: Redakce
 

Redakce zVoleje se zkusila ohlédnout za mistrovstvím světa a našla 5 poznatků, které jubilejní 20. mundial přinesl. Tady jsou.

 
Pět věcí, které nás naučilo mistrovství světa
flickr.com

Novým domovem tiky-taka je Německo

Barcelona letos vyhořela, když nezískala žádnou trofej a ještě větší fiasko bylo představení španělské reprezentace na mistrovství světa. La Roja byla jedním z největších favoritů, ale systém krátkých nahrávek v jejím podání působil vyčpěle a soupeři na něj vždy pohodlně našli recept. Xavi nebo Xabi Alonso již evidentně nestíhali a klíčový střed zálohy Španělsku prostě nefungoval.

Naopak německá reprezentace postavila jádro týmu okolo hráčů Bayernu Mnichov, kterým svou verzi tiky-taka již rok ordinuje Pep Guardiola. Německo mělo největší počet úspěšných přihrávek na celém turnaji a v každém zápase svého soupeře předčilo v držení míče. Tyto atributy byly dříve typické právě pro španělský fotbal, ale to nejlepší tiky-taka okořeněné o německou buldočí povahu se dnes hraje prostě v Německu.

Novým domovem tiky-taka je Německo
 
flickr.com
 

Těžiště reprezentačního fotbalu se přesouvá z Evropy do Ameriky

Německo je prvním evropským týmem, který dokázal zvítězit na turnaji pořádaném na jihoamerickém kontinentu. V kontextu úspěchu ve skupinách je však zřejmé, že toto mistrovství evropským celkům celkově nesedlo. Hned ve skupině vypadli Španělové, Italové, Portugalci, Chorvati i Rusové. Od všech těchto týmů se postup čekal a jejich vypadnutí je velkým zklamáním. Naopak reprezentace z amerického kontinentu postoupily téměř všechny. Stačí vyjmenovat USA, Kostariku, Mexiko, Chile, Uruguay, Kolumbii, Brazílii a samozřejmě Argentinu. Z amerických týmů nepostoupily prakticky jen Honduras a Ekvádor. Německý úspěch by tak neměl zastínit, že Evropě se na rozdíl od Ameriky moc nedařilo.

Těžiště reprezentačního fotbalu se přesouvá z Evropy do Ameriky
 
flickr.com
 

Černí koně mistrovství světa nevyhrávají

Mnozí experti předpovídali, že letošní šampionát by mohl být konečně tím, na kterém zvítězí nějaký černý kůň. Nejvíc se mluvilo o Belgii a Kolumbii, které měly výjimečné generace hráčů plné obrovských individualit. Opět se však ukázalo, že zkušenost z turnaje typu mistrovství světa je nenahraditelná.

Od prvního mistrovství v roce 1930 prakticky vždy zvítězil jeden z favoritů. Za poněkud překvapivý se dá označit snad jen triumf Uruguaye nad domácí Brazílií v roce 1950 a vítězství válkou zdecimovaného Německa v roce 1954. Jinak pohár pro vítěze šampionátu vždy zvedne jeden z favoritů. Na rozdíl třeba od evropského šampionátu, kde jsme se dočkali i takových překvapení, jakými byly vítězství Dánska v roce 1992 nebo Řecka v roce 2004.

Černí koně mistrovství světa nevyhrávají
 
flickr.com
 

Šířka kádru nakonec rozhoduje

Německo je nejlepším možným příkladem. Fantastické výkony po celý turnaj předváděl André Schürrle, který vždy jako střídající hráč neskutečně rozhýbal německou hru. Finále ostatně fantastickým gólem rozhodl Mario Götze, kterému míč nacentroval právě Schürrle. Trenér Löw tak měl vždy několik taktických variant a jakékoli střídání neznamenalo ztrátu, ba naopak. To se však o většině reprezentací říct nedá a právě široký kádr pomohl Německu k zisku titulu.

Šířka kádru nakonec rozhoduje
 
flickr.com
 

Brazilská obrana rozhodně není nejlepší na světě

Osa Marcelo - Thiago Silva - David Luiz – Dani Alves byla před turnajem pasována na jednu z nejlepších obran na světě nebo dokonce v historii. Média nešetřila srovnáními s legendární zadní řadou Tassoti - Baresi – Maldini – Costacurta. Místo neprostupné hráze však bylo výsledkem ponížení v semifinále i souboji o třetí místo. Po „sedmičce“ od Němců se Brazilci mohli alespoň utěšovat, že jim chyběl kapitán a organizátor obrany Thiago Silva. V souboji s Nizozemskem jim však už žádná útěcha nezbyla. Brazilská obranná čtveřice se tak zařadí spíše k největším historickým propadákům než k legendám.

Brazilská obrana rozhodně není nejlepší na světě
 
flickr.com
 
 

Poslední komentáře

Nebyl bych tak ostrý k brazilské obraně, myslím si, že Kanárci hráli do defenzivy špatně hlavně jako tým... (Reagovat)