Penaltové drama dopadlo lépe pro Brazílii. Sestřih zápasu Brazílie vs. Chile

28. 6. 2014, Text: Redakce
 

V Brazílii se všeobecně očekával pohodový postup přes Chile. To byl však velký omyl. Domácí borci se zápasem i přes brzké vedení protrápili a k postupu jim pomohli až lepší nervy v penaltovém rozstřelu. Stačilo však pár centimetrů a břevno Pinilly v poslední minutě prodloužení mohlo být brazilskou národní tragédií. Hrdinou zápasu je jednoznačně brankář Julio César, který svůj tým podržel několika vynikajícími zákroky i dvěma chycenými penaltami.

 
Penaltové drama dopadlo lépe pro Brazílii. Sestřih zápasu Brazílie vs. Chile
flickr.com
Brazílie
Brazílie
19' David Luiz (Gól)
1
1
vs.
 
Penaltový rozstřel
3:2
 
 
Chile
Chile
32' Alexis Sanchez (Gól)
 
 
 

Trenér Scolari je znám tím, že své sestavě bezmezně věří a nerad v ní dělá změny. To se potvrdilo i tentokrát. Chile také vsadilo na jedenáctku, která vykopala postup ze skupiny. V brazilské dresu se tak na hrotu opět pohyboval i kritizovaný Fred. Domácí do zápasu vstoupili velmi sebevědomě a zejména Neymar bavil natěšené publikum opět svými vyhlášenými kousky. 

V 18. minutě zahrával roh právě Neymar, kapitán Silva prodloužil na zadní tyč, kde číhající David Luiz donutil Jaru ke kopu, který skončil v Chilské síti. Brazílie vedla a stadion propadl totální euforii. Vypadalo to, že nic nemůže zastavit brazilskou sambu. Ale Chile bylo stále velmi nebezpečné. 

V 32. minutě házel Marcelo aut u vlastního vápna. Místo toho, aby poslal dlouhý balón po lajně, jak velí všechny fotbalové poučky, chtěl si narazit s tísněným Hulkem. Tomu se však vrácení nepovedlo a Chilani se dostali zadarmo k míči. Jednou přihrávkou vyzvali Sancheze ve vápně ke skórování a ten se nemýlil. Na stadionu by se v tu chvíli krve nedořezal.

Na konci poločasu měli Brazilci ještě několik šancí. Neymarovu hlavičku jen těsně vytěsnil z branky obránce a opár minut později s vypětím všech sil musel Medel opět zastavovat Neymara ve vápně. Mohli to však být Chilané, kdo by odcházel s vedením do šatny. V nastavení poločasu neproměnil v nadějné pozici Aranguiz. 

Druhá půle již byla opatrnější z obou stran a přinesla mnohem horší fotbalovou podívanou. V 55. minutě už ovšem opět celý stadion slavil, když si Hulk našel dlouhý nákop a zakončil k tyči. Frenetické nadšení ale brzy opadlo, když se ukázalo, že rozhodčí Webb odpískal ruku Hulkovi a ten si místo gólu připsal žlutou kartu. Opakované záběry však odhalily, že Hulk rukou nehrál a gól měl tedy platit. 

Když Cesar zlikvidoval střelu Aranguize po fantastické akci Chilanů na jeden dotyk, měla Brazílie ještě několik slibných příležitostí, ale nic už nezabránilo tomu, aby šel zápas do prodloužení. V něm se Chile stáhlo do hlubokého obranného bloku, ale Brazílie si žádné vyložené příležitosti nevytvořila. Zápas byl hodně rozkouskovaný poeháváním hráčů s křečemi a taktickými fauly. 

Když do konce prodloužení zbývali jen vteřiny, propadl míč až k střídajícímu Pinillovi, který se prosadil ve vápně a vystřelil pumelici, která skončila na břevně Cesarovy branky. Chilané se oprávněněn chtali za hlavu, protože tento moment je mohl poslat do čtvrtfinále. 

Došlo tedy na penalty. První kopala Brazílie a Luiz s přehledem proměnil. Když se neprosadil právě Pinilla, vypadalo to, že Brazílie již výhodu nepustí. Nedal ovšem ani Willian, Hulk a na chilské straně ani střelec Alexis Sanchez. Tíha okamžiku, tak před pátým kopem ležela na Neymarovi. Ten si mazácky počkal na pohyb golmana a zakončil do druhé poloviny branky. Naopak Jara odpovědnost neunesl a trefil pouze tyč. 

Brazílie tak jde ve čtvrtfinále na Kolumbii, i když Chille od postupu dělilo jen pár centimetrů. Domácí musí svou hru před čtvrtfinále rozhodně zlepšit. Přeci jen od hlavních favoritů na zisk titulu se čekají suverénnnější výkony. 

 

Sestřih zápasu Brazílie vs. Chile