Pád Robbena rozhodl o postupu Nizozemska. Sestřih zápasu Nizozemsko vs Mexiko

29. 6. 2014, Text: Redakce

Nizozemsko šlo do zápasu s Mexikem jako jasný favorit. Bohužel se mu nedařilo tak jako v minulých zápasech a lepší byli jednoznačně Mexičané. Ti vedli zaslouženě 1:0 a teprve po té Nizozemsko začalo hrát svůj typický útočný fotbal. Díky střele Sneijdera těsně před koncem vyrovnali a v nastavení si teatrálním pádem ve vápně vymodlil Robben penaltu. Tu Huntelaar suverénně proměnil a dál tak jde Nizozemsko. Otazníky na Robbenovým pádem však zůstávají.

flickr.com
Nizozemsko
Nizozemsko
88' Wesley Sneijder (Gól)
94' Klaas-Jan Huntelaar (Gól z penalty)
2
1
vs.

Mexiko
Mexiko
48' Giovani dos Santos (Gól)

Od zápasu Nizozemsko Mexiko se čekal útočný fotbal, kterým se oba týmy prezentovaly v zápasech ve skupině. Bylo však vidět, že jde již o hodně a první poločas přinesl spíše taktickou bitvu než ofenzivní představení plné šancí a vzruchu.

Oba trenéři vyrukovali s realitně opatrným rozestavením 5:3:2 či 3:5:2. Van Gaalovi navíc vrásky na čele přidělalo brzké zranění de Jonga, kterého musel nahradit Martins Indi, a Daley Blind se tak přesunul na místo defenzivního záložníka. Na tomto postu se však evidentně necítil příliš komfortně a prakticky každá jeho nahrávka směřovala dozadu.

Tím však příliš nevybočoval z nizozemského ani mexického průměru. Jediný vzruch přinesla střela Herrery a dva potenciálně penaltové zákroky na obou stranách, které však rozhodčí nechal bez povšimnutí.

Živější bylo v prvním poločase přeci jen Mexiko a to se přeneslo i do půle druhé. V 48. Minutě nádherně napřáhl Dos Santosa jeho střela nádherně zapadla za tyčku Cillessenovy branky. Od té chvíle se však Mexičané stáhli do zbytečně hluboké defenzivy a van Gaal oživil hru několika střídáními. Přišli konkrétně Depay a Huntelaar.

Klíčové bylo především přesunutí Robbena na jeho oblíbenou pravou stranu, odkud podnikal své typické výpady. Hrdinou byl brankář Ochoa, který nejdřív zázračným reflexivním zákrokem vytěsnil střelu De Vrije na tyčku a po té vychytal i nájezd Robbena.

Po dalším rohovém kopu v 88. minutě se však k odraženému míči dostal Sneijder a svou typickým utaženým nártem nechytatelně uklidil míč do brány. S tím nemohl ani famózní Ochoa nic dělat.

Když už se všichni chystali na prodloužení, pronikl Robben do vápna a po jemném kontaktu s kapitánem Mexičanů Rafaelem Márquezem teatrálně spadnul. Přesto že byl Robben propnutý jak luk a obě nohy i ruce udělaly pohyb vzad, jako by skákal do peřin, ukázal rozhodčí na značku pokutového kopu.

Robben předal míč překvapivě Huntelaarovia ten se umístěnou střelou k tyči nedal šanci Ochoovi, který stejně nevystihl stranu. Nizozemci tak jdou dál, ale s hořkou pachutí nejednoznačné penalty. Ve čtvrtfinále se mohou těšit na relativně hratelnou Kostariku.

Sestřih zápasu Nizozemsko vs Mexiko

Anketa

Pískli byste penaltu na Robbena v zápase s Mexikem?

Ano, Robben tomu přidal, ale faul to byl a sporných zákroků na Robbena bylo v zápase víc.,