MS se nese ve znamení dominance brankářů

6. 7. 2014, Text: Redakce
 

David Ospina, Keylor Navas, Raïs M'Bolhi, Guillermo Ochoa, Tim Howard, Manuel Neuer, Thibaut Courtois. Že nevíte, co mají společného? V první řadě střeží svatyně svých týmů a na letošním MS dokazují, že jsou jedni z nejlepších gólmanů na celém světě. A přesto, že padá relativně dost branek, jsou to právě oni, kdo na šampionátu příjemně překvapují.

 
MS se nese ve znamení dominance brankářů
flickr.com

Brankáři nechybují

Pravidelně se na vrcholných turnajích stávalo, že zápasy rozhodovaly chyby brankářů. Zejména u slabších týmů, povětšinou z Afriky (své o tom ale ví třeba i Albion), končily veškeré naděje na výraznější úspěch právě na brankářích. Brazilský Mundial toto nepsané pravidlo změnil.

Paradoxně je zatím průměr počtu střel na jeden zápas nejnižší ze všech šampionátů od roku 1966 (20.8 střely za zápas), ale gólů padá nadprůměrně (2.75 gólu na zápas). Navzdory gólovým hodům si brankáři drží oproti minulým turnajům nespornou kvalitu.

Nedostačující výkony předvedli snad pouze Rus Akinfejev a Španěl Casillas, kteří svým týmům v úvodních utkáních proti Koreji a Nizozemsku moc nepomohli. Jinak si však nestranný fanoušek mohl vychutnávat brankářská galapředstavení.

Brankáři nechybují
 
flickr.com
 

Nové hvězdy mezi tyčemi

Asi nejvýrazněji je vidět důležitost muže mezi třemi tyčemi u Kostariky, která dokráčela až do čtvrtfinále. Vyšší kurz na celkové vítězství vypsali bookmakeři sázkových kanceláří už jen na Írán a Honduras. Kurz na to, že se Kostaričané dostanou mezi osmičku nejlepších, se v jednu chvíli pohyboval až na úrovni 50:1. Naštěstí se mohli narozdíl od Iránu a Hondurasu spolehnout na Keylora Navase ze španělského Levante, který měl v dosavadním průběhu Mundialu procentuální úspěšnost 90.9 % (20 chycených z 22 střel) - vůbec nejvíce ze všech brankářů.

Poutavým příběhem se může pochlubit také Tim Howard, který si v utkání proti Belgii připsal vůbec nejvíc zákroků (16) v celé historii všech Mistrovství světa. Vysloužil si takovou pozornost, že se dokonce dočkal telefonátu od prezidenta USA Baracka Obamy.

Mexiku se zase podařilo vydolovat vytoužený bod z utkání proti Brazílii díky skvělým zákrokům vlasáče na brankové čáře. Reflexivními zákroky a mrštností si Guillermo Ochoa, momentálně brankář bez angažmá, dost hlasitě řekl o přestup.

Nové hvězdy mezi tyčemi
 
flickr.com
 

Německá jednička Manuel Neuer

Mužstva Kolumbie a Alžírska také doputovala v turnaji dále, než zřejmě očekávala. A znova hrála prim esa mezi třemi tyčemi. Dvojice David Ospina a Raïs MBolhi pomohla ke snížení průměrného vstřeleného počtu branek na zápas. Zatímco po skupinové fázi to bylo 2.83 branky na zápas, v osmifinále už pouze 2.2, přestože se dalo čekat, že vlivem velké nervozity by se brankáři mohli dopouštět více chyb.

Závěrem musíme vyzvednout výkony osvědčených jmen. Thibaut Courtois dostal v pěti zápasech pouze dva góly ze hry, a to jeden z nich v prodloužení proti Americe, kdy už Belgičané zuby nehty bránili výsledek. Alžírsko překonalo staronovou posilu Chelsea pouze z penalty.

Německá jednička Manuel Neuer mívá obvykle na čáře relativní klid, protože mu spoustu střel zblokují jeho spoluhráči v čele s Matsem Hummelsem a Bastianem Schweinsteigerem. Ovšem když jde do tuhého, jako třeba v utkání proti Francii, kdy se na něj řítil z úhlu Karim Benzema, vytáhne neskutečný zákrok. A to ani nemluvě o tom, že by v rozehrávce pomalu mohl nahradit stopery. Brankáři hýbou letošním mistrovstvím.

Německá jednička Manuel Neuer
 
flick.com
 

Anketa

Jaký brankář na mistrovství zatím podal nejlepší výkony?

Keylor Navas
 
Guillermo Ochoa
 
Tim Howard
 
Manuel Neuer
 
Thibaut Courtois
 
David Ospina