Lukaku sestřelil USA i s čarodějem Howardem. Sestřih zápasu Belgie vs. USA

1. 7. 2014, Text: Redakce

Zápas Belgie a USA přinesl strhující podívanou ve vynikajícím tempu. Jedna šance střídala druhou a je s podivem, že zápas skončil v základní hrací době 0:0. Svůj podíl na tom má zejména fantastický brankář Howard, na kterém si vylámali zuby všichni Belgičtí střelci. Góly proto začaly padat až v prodloužení. I když Belgie po rychlých výpadech vedla už 2:0, Američané dokázali snížit a na konci ještě hrozili vyrovnáním. Nakonec se ale z postupu radovali přeci jen rudí ďáblové.

flickr.com
Belgie
Belgie
93' Kevin de Bruyne (Gól v prodloužení)
105' Romelo Lukaku (Gól v prodloužení)
2
1
vs.

USA
USA
107' Julian Green (Gól v prodloužení)

Na hrotu belgického útoku nahradil nevýrazného Lukaka teprve devatenáctiletý Origi. Rudí ďáblové však do zápasu vlétli jako uragán a byl to právě Origi, který šel hned v první minutě ze strany sám na Howarda. Ten ale předvedl reflexivní zákrok nohou a míč vytěsnil z branky. Takovýchto situací se stejným výsledkem mělo být v tomto zápase ještě mnoho.

Američané se snažili být aktivní, ale Belgie si místy vytvořila až drtivý tlak. V 23. minutě si po laciné ztrátě Američanů rovnal míč na pravačku de Bruyne, ale těsně minul. V zápětí vyslal geniálně za obranu Hazard Vertonghena, ale ukázalo se, že ten je povoláním spíše stoper než levý bek a před nahrávkou úplně volnému Fellainimu si ještě rovnal míč, takže vše stihnul zneškodnit Beasley. První půle tak byla jasně v režii Belgičanů a ne jinak to bylo i v půli druhé.

Dobrý přízemní centr v 54. minutě vyslal před branku opět Vertonghen, ale jeho pobídka vápnem zůstala nevyslyšena obránci Ameriky i překvapeným Origim. Velké oživení do belgických řad přinesl příchod Mirallase. Mertens hrál sice výborně, ale rychlost a především přímočarost Mirallase dělala americkým obráncům obrovské problémy.

Po jeho průniku míč propadl k Origimu, ale Howard byl opět na místě. O pár minut později si tito dva role vyměnili a byl to Mirallas, který šel sám na Howarda. Ovšem opět se stejným bezgólovým výsledkem. V 90. minutě získal míč Kompany a jako správný kapitán se rozhodl vzít odpovědnost na sebe. Nadechl se k dlouhému sólu a po centru z levé strany krkolomně zakončoval centr na paty, ale Howard opět neměl problém.

Byly to ale nakonec Američané, kdo měl na noze vyrovnání. Centrovaný míč se dostal až k Wondolowskimu na zadní tyči a ten z bezprostřední blízkosti netrefil. Trenér Klinsmann jen nevěřícně kroutil hlavou, co všechno je možné. Zápas tak došel do prodloužení.

Kouč Wilmots se rozhodl nasadit čerstvého Lukaka a to se nakonec ukázalo jako klíčové. Hned 3 minuty po svém příchodu přetlačil v důležitém souboji Beslera předložil míč de Bruynemu, který konečně přesnou střelou překonal Howarda. To otevřelo stavidla ještě útočnějšího fotbalu. Ve 105. minutě se do otevřené obrany vřítil opět Lukaku a tentokrát sám skóroval.

Vypadalo to, že dohrávat se bude již jen z povinosti, ale trenér Klinsmann zareagoval a na hřiště poslal teenagera Greena z rezervy Bayernu Mnichov. Ten po dvou minutách na hřištivolejem proměnil vynikající centr Bredleyho a začaly se dít věci. Američané byli jako polití živou vodou.

V obtížné pozici před brankou jen těsně minul Jones a v samotném závěru Američané rozehráli geniální signál z přímého kopu. Dempsey si však v rozhodující chvíli zpracoval míč až moc dopředu a Curtois tak měl šanci zmenšit úhel a jeho střelu pokrýt. Belgičané tak vítězství nakonec udrželi a vzhledem k průběhu zápasu určitě po právu. Nyní ve čtvrtfinále narazí na Messiho Argentinu.