Luis Suárez, dvě tváře bestie z Montevidea

27. 6. 2014, Text: Redakce
 

Jako den a noc zatím působí na mistrovství výkony Luise Suáreze. První zázrak byl, že na šampionát vůbec odcestoval. Potom ohromil svět fantastickým výkonem v zápase s Anglií, aby svoje účinkování ohrozil dalším z řady zkratů a nesmyslným pokousáním Itala Chielliniho.

 
Luis Suárez, dvě tváře bestie z Montevidea
flickr.com

Zázračné vyléčení

Tomu by přitom před měsícem věřil jen málokdo. Suárez musel totiž podstoupit artroskopii menisku a nemocnici 22. května opouštěl na invalidním vozíku. Přesto všechno se stal tahounem celého útoku Uruguaye. To je více než obdivuhodné. Pokud ke zdravotním problémům totiž připočítáme i únavu po vyčerpávající sezóně, může se z toho stát smrtící směs.

Zázračné vyléčení
 
flickr.com
 

Kanibal

Vynikající forma uruguayského útočníka ovšem může přijít v niveč a z hrdiny se může brzo stát ostuda šampionátu. Luis Suárez kromě všeho, že je to mimořádný útočník je také i kanibal, simulant a občasný rasista. A právě příznaky kanibalismu se zase u něj objevily v plné míře v utkání s Itálií.

Po velmi sympatickém gestu v souboji s Anglií, kdy oslavy gólu spojil s emotivním poděkováním nemocnému fyzioterapeutovi Walterovi Ferreirovi za jeho zázračné ruce, ukázal opět něco ze své sbírky „idiotského chování“. Luis patrně dostal chuť na ramínko Itala Chielliniho a pěkně se mu do něj zakousl. Tato ochutnávka bohužel probíhala bez pozornosti mexického rozhodčího, který tak nemohl ocenit Luisovu nenažranost červenou kartou. Potrestání tak bude muset opět probíhat až zpětně z rukou funkcionářů.

Louisovi Suárézovi se totiž již takto podařilo „okoštovat“ kolegu z Premier Leguage Branislava Ivanoviče v loňském roce a taktéž bez vědomí hlavního arbitra utkání. Podobný kousek dokonce předvedl i jako mladík v dresu Ajaxu Amsterdam. Jedná se tak už o jeho třetí pokus „sníst“ protihráče.

Kanibal
 
flickr.com
 

Zločin a trest

Suárez tak znovu potvrdil, že se jedná o člověka, který o co víc má talentu o to míň má kázně a respektu k protihráčům. Jenom těžko hledat omluvy pro jeho bezohledné chování. Nejde jen o samotné kousání, ale i o jeho rasistické poznámky vůči Patriku Evrovi nebo jeho nechutném zákroku na Tomáše Hubočana v utkání Evropské ligy s Petrohradem.

Spravedlivým trestem by byl minimálně zákaz zbývajících utkání na mistrovství světa. A je dokonce velmi pravděpodobné, že se bude muset poroučet zpátky do rodného Montevidea.

Otázkou však zůstává, jestli by byl schopen se z tohoto trestu dostatečně poučit. Luis Suárez je marketingově velice ceněný artikl a proto mu může udělený trest velice uškodit. To by mohl být konečně poslední faktor, který by mu pomohl ke změně chování.

Zločin a trest
 
flickr.com
 

Konec na mistrovství!

Funkcionáři FIFA si však nemohli dovolit zcela pominout duch Fair-Play i to, že celý svět očekával ostré odmítnutí podobných praktik stejně jako simulování a rasismu. Luis Suárez svou příležitost k nápravě již dostal několikrát, teď byl na řadě pouze tvrdý trest. Jeho neschopnost ovládat své pudy a překračovat jakákoliv pravidla v cestě za vítězstvím už nemůže patrně vyléčit nic jiného.

FIFA udělila rekordní čtyřměsíční distanc ze všech fotbalových aktivit. Suárez tak již své reprezentaci na mistrovství světa nepomůže, což potvrdil i trest na zákaz startu v devíti mezinárodních duelech. Smutným faktem je, že mistrovství přišlo o dalšího geniálního hráče a Uruguay o svého tahouna. Bez Suáreze by v osmifinále rozhodně nebyla a dlouho asi ani nebude. Potkat se má totiž se silnou Kolumbií. Každopádně za každý přečin má přijít spravedlivý trest.

Konec na mistrovství!
 
flickr.com
 

Anketa

Myslíte si, že je trest pro Luise Suáreze správný?

Ne, měl být potrestán mírněji
 
Ne, trest měl být vyšší
 
Ano, toto chování by se mělo tvrdě trestat