Koho postaví Scolari za Neymara?

6. 7. 2014, Text: Redakce
 

Na sklonku čtvrtfinálového zápasu s Kolumbií se Kanárci snažili především neudělat chybu a udržet skóre 2:1. Bez problému operovali na soupeřově polovině, když v tom přišla zničehonic obrovská rána. Bek Zúňiga nevybíravě trefil ve vzdušném souboji útočníka Neymara kolenem do zad. Bylo to snad poprvé na šampionátu, kdy brazilská superstar Neymar vzájemnému souboji nepřidala ani jednu teatrální grimasu navíc. Následný verdikt lékařů byl neúprosný – miláček domácích fanoušků na turnaji dohrál. Jak jej může trenér Scolari nahradit?

 
Koho postaví Scolari za Neymara?
flickr.com

Nepostradatelný Neymar?

Zlomený třetí bederní obratel nepustí barcelonského útočníka do hry několik týdnů a především nebude moci nastoupit v posledních dvou zápasech domácího Mundialu. Pro kouče Scolariho jde o citelnou ránu, jelikož na Neymarovi naprosto postavil hru svých svěřenců. Dvaadvacetiletý mladík se stal esenciální součástí hry a Scolari své svěřence zcela určitě urgoval pokynem: „Když nevíš co s míčem, dej to Neymarovi.“

Tento přístup během druhého Scolariho angažmá u kormidla Selecea vycházel, Kanárci loni opanovali Konfederační pohár a na domácím šampionátu dokráčeli minimálně do semifinále. Neymar navíc na domácím šampionátu zářil, vsítil čtyři důležité branky a v zápasech MS vystřelil v každém zápasu minimálně čtyřikrát na bránu. Soupeři jej ve snaze eliminovat v každém klání průměrně 3,5 X zfaulovali, což se mu ostatně stalo osudným. Podobnými statistikami se nemůže honosit žádný Scolariho svěřenec. Nabízí se tedy otázka, jaké alternativy jsou za Neymara k dispozici.

Nepostradatelný Neymar?
 
flickr.com
 

Možná náhrada pochází ze Stamford bridge

První volbou za zraněného Neymara by měl logicky být Willian z londýnské Chelsea. Typově je mu nejpodobnější. Stejně jako fotbalista Barcelony sází Willian na vytříbenou techniku své pravačky a dovede svou rychlostí přivádět krajní beky k šílenství, také dovede podobně jako jeho slavnější kolega vystřelit fantasticky i ze střední vzdálenosti. Proti vlasatému křídelníkovi však může hovořit aktuální forma a nedostatek herní praxe.

Na mistrovství nastoupil pouze třikrát pokaždé jako střídající hráč a dohromady nastřádal pouhých 25 minut pobytu na hřišti. Navíc moc nechybělo a Willian mohl být doma v Brazílii za psance – v osmifinálovém penaltovém dramatu s Chile totiž svůj pokutový kop nasměroval mimo tyče. V neprospěch Londýňana mluví také fakt, že Neymar se ve Scolariho systému často stahoval do středu hřiště, odkud pomáhal Oscarovi tvořit hru. Za to Willian je paradoxně větší individualista a nedisponuje ani Neymarovou kreativitou.

Semifinálová rošáda s Německem může být také ve znamení další šance Willianova spoluhráče z Chelsea, Ramirese. Za normálních okolností by měl být Ramires považovaný za klasického středního záložníka, nicméně Scolari už v základní skupině prokázal, že občas zkouší vsázet všestrannost. Ramires v duelu s Mexikem operoval místo zraněného Hulka na křídle a během pětyčtyřicetiminutového pobytu na hřišti zaujal snad leda žlutou kartou. V poločase se jej kouč rozhodl stáhnout. Záložní varianta jménem Ramires se jeví reálně jen v případě, když bude Scolari chtít pořádně zahustit střed hřiště a eliminovat Lahma, Kroose a Schweinsteigera.

Možná náhrada pochází ze Stamford bridge
 
flickr.com
 

Dostane šanci „brazilský Messi“ nebo tvůrce hry Interu?

Možným řešením může být také nasazní jedenadvacetiletého mladíka Bernarda, jenž však kope „pouze“ ukrajinskou ligu v Doněcku. Vzájemná konfrontace levého křídla, které svým herním pojetím i vzezřením (měří pouze 166 cm) připomíná slavnějšího Argentince Messiho, a poctivé obrany Nationalelf by nemusela dopadnout nutně v neprospěch Brazílie. Trenér Löw už v tisku potvrdil, že pro semifinále opět posune kapitána Lahna do středu hřiště a na kraji by tedy mohla úřadovat Bernardova rychlost. Proti Bernardově nasazení do základní jedenáctky mluví hlavně jeho nezkušenost, kterou na rozdíl od dalšího aspiranta na start v zápase, Hernanese, nedisponuje.

Milánský Hernanes na turnaji zatím naskočil do hry pouze dvakrát a nasbíral jen něco přes půl hodiny herního času, přesto by mohl být kvalitním řešením. Scolari by v případě jeho nasazení mohl stáhnout Oscara na kraj a záložníkovi Interu uvolnit jeho oblíbené místo ve středu hřiště. Ze všech možností, které momentálně Scolari má, disponuje Hernanes největším potenciálem k tomu, aby se mohl ujmout role tvůrce hry. Na podobnou roli je navíc velmi dobře zvyklý z italské Serie A a jako středopolař se může také adekvátně zhostit po Neymarovi zahrávání standardních situací. Avšak Scolariho oblíbencem Hernanes nikdy úplně nebyl a například v přípravě před Mundialem odehrál pouhých 45 minut proti Panamě.

Všechny možné Scolariho alternativy naneštěstí evokují pocit, že hráče Neymarových kvalit k dispozici Selecao nemá a ve finálové fázi turnaje bude muset vsadit především na týmový a zodpovědný herní projev. Proti Německu bude mít domácí tým co dělat, aby dokázal světu, že bez Neymara nebude spíše „marney“.

Dostane šanci „brazilský Messi“ nebo tvůrce hry Interu?
 
flickr.com
 

Anketa

Jak by měl Scolari nahradili Neymara v sestavě Brazílie?

Willianem, jediný má dostatečnou individuální kvalitu.
 
Ramiresem a zvolit defenzivnější pojetí.
 
Hernanesem a zahustit střed hřiště.
 
Bernardem, je to také hráč na křídlo.