Noční můra je pryč! Sparta se v Evropě prosadí

17. 7. 2014, Text: Redakce
 

Neuvěřitelnou kanonádu v podobě výsledku 7:0 předvedla Sparta Praha na svém hřišti v letošním prvním vystoupení na evropské scéně. Doslova rozdupala estonského šampióna, kterému tak hodně zhořkla zpáteční cesta do Tallinnu. A kanonáda nesla v pěti případech dokonce jeden podpis: David Lafata. Sparťanský kapitán tak i vyrovnal rekord Argentince Messiho, který vstřelil stejný počet branek Leverkusenu. Nutno ovšem podotknout, že v trochu jiné fázi soutěže. I tak samozřejmě jde o obrovský úspěch a na Letné na něj bude dlouho vzpomínáno.

 
Noční můra je pryč! Sparta se v Evropě prosadí
facebook.com/ACSpartaPraha

A o úspěchu budeme hovořit i v dalších evropských zápasech. Tato kanonáda totiž nebyla důsledkem náhody a štěstí, nýbrž sehraného týmu, který na Letné nepamatujeme hodně dlouhou řádku let. Bylo evidentní, že téměř nezměněná sestava z loňské sezony o sobě na hřišti ví a dokáže plně tuto sehranost využít. Redakce zVoleje.cz věří, že tato výhoda oproti minulým létům bude i tím rozdílovým krokem od vysněné Ligy mistrů, která Spartě už tolikrát proklouzla.

Malá Belgie v Česku

Sehranost a zdravá parta v kabině je alfa a omega úspěchu. Připočteme-li k tomu i erudovaného trenéra, který s týmem pracuje delší dobu, nevyplývá mi z toho nic jiného než Liga mistrů. Sparta Praha by si ji také určitě zasloužila za práci, kterou v ní odstartoval zesnulý Lukáš Přibyl. Tento skromný fotbalový funkcionář totiž ve Spartě začal budovat něco, co by se dnes dalo pojmenovat jako „malá Belgie“.

Byl to pro Spartu klíčový den, kdy se sešel právě Lukáš Přibyl s Jaroslavem Hřebíkem, kterého přesvědčil, že fotbalovou (r)evoluci na Letné může zvládnout pouze s ním. Po spoustě emočně vypjatých momentech, které od té doby na sparťanském trávníku proběhlo, si toto léto konečně všechno pořádně sedlo a vyrostlo první sladké ovoce z jejich společně zasazeného stromu. A oba se tak stali i českými proroky jako právě Belgičan Michel Sablon.

Malá Belgie v Česku
 
facebook.com/ACSpartaPraha
 

Změna myšlení vedení týmu

Tento dnes sedmašedesátiletý Belgičan je hlavním důvodem proč dnes můžeme sledovat belgickou reprezentaci v takové kondici v jaké ji sledujeme. A přitom letošní černý kůň mistrovství světa před několika lety mohl pouze závidět českému národnímu týmu jeho hráče. Bohužel dnes je situace zcela opačná a čeští diváci mohou jen závistivě koukat na hráče formátu Eden Hazard nebo Romela Lukalu. Michal Sablon ukázal totiž nesmírnou pracovitost a pomocí mravenčí práce našel směr, kterým se dá z bahna průměrnosti uniknout. Ten směr je samozřejmě velice sofistikovaný, ale přesto se v něm dá najít určitá červená niť, která se jím táhne. Zjednodušeně řečeno zní : „Vykašleme se na výsledky. Nejdůležitější je rozvoj mladých hráčů. Jejich správným rozvojem v budoucnosti dosáhneme daleko lepších výsledků.“

Změna myšlení vedení týmu
 
sparta.cz
 

Mládí vpřed

Tuto myšlenku pochopil v minulosti už i Jaroslav Hřebík a začal velice podobnou strategii, kterou zvolili belgičtí funkcionáři uplatňovat i na Spartě. Nejlepší hráči hrají s nejlepšími, po úspěšném přeskočení věkové kategorie hráč nesmí vypomáhat svým bývalým kolegům a zejména stejný systém tréninku a taktiky ve všech kategoriích. Věřte nebo ne, tento recept funguje. Důkazem toho jest belgická reprezentace a dnes nyní i částečně Sparta Praha, která těží z mladých talentů jako Ladislav Krejčí, Pavel Kadeřábek nebo Jakub Brabec. Pokud se i například podíváme do týmu bývalé reprezentace do devatenácti let, která získala stříbrné medaile na mistrovství Evropy zjistíme, že jediní hráči, kteří hrají dnes pravidelně jsou ty sparťanští. Tady jsou tedy i kořeny toho proč Sparta Praha dnes hraje tak jak hraje. A Josef Chovanec byl opravdu hodně mimo, když si připisoval současné sparťanské úspěchy do dob jeho vedení. Sparťanští fanoušci mohou být jenom rádi, že jeho doba temna skončila. Dalším logickým krokem by teď jenom mělo být jestli se od Sparty neměla inspirovat i Fotbalová asociace České republiky.

Mládí vpřed
 
facebook.com/ACSpartaPraha
 

Anketa

Jak daleko dojde Sparta v Lize mistrů?

Postoupí do jarní fáze LM
 
Skončí v jednom z předkol
 
Postoupí do jarní fáze Evropské ligy
 
Kvalifikuje se do základní skupiny
 
Vyhraje ji