Franz: Utkání roku Spartu teprve čekají

7. 11. 2014, Text: Redakce
 

Franz tentokrát okomentoval některá překvapení v Synot lize a působení české reprezentace. Řeč přišla i na propadáky Manchesteru City v Lize mistrů nebo Drotmundu v Bundeslize. Na závěr Franz prozradil, v čem tkví podle něj výjimečnost Cristiana Ronalda.

 
Franz: Utkání roku Spartu teprve čekají
flickr.com

Co podle tebe chybělo Spartě v utkání s Plzní a kdo je podle tebe v současnosti větší favorit na titul?

Ukázalo se, jak těžké to je, když tým jako Sparta bojuje na 3 frontách, protože kromě ligy a poháru hraje i v Evropě a ještě táhne nároďák. Naopak Plzeň měla celý týden se na Spartu dokonale připravit a bylo to pro ní vlastně utkání roku. Pro Spartu ta utkání roku teprve přijdou, především to s Bernem.

Druhá věc je, že i hráči jsou jenom lidi a občas si můžou vybrat slabší chvilku. To se stane. O titulu je ještě předčasné hovořit. O tom se jako tradičně rozhodne podle toho, kdo lépe zvládne jaro.

Velkým překvapením Synot ligy je zatím Ostrava, která hrála loni o sestup a nyní je čtvrtá. Čím to podle tebe je?

Ty výsledky jsou vždycky trochu o partě lidí a ta se podle mě v Ostravě sešla. Vrátili se osobnosti jako Venca Svěrkoš a Milan Baroš, kteří už něco odkopali v zahraničí a dokážou ten zbytek přitáhnout k profesionalitě. Takové persony přece jen dodají týmu na vážnosti. Jinak v Ostravě nejsou kdoví jací fotbalisté. Jsou to spíše bojovníci, ale právě tou bojovností, kterou předvádí celých 90 minut, dokážou strhnout výsledky na svou stranu.

Velkým překvapením Synot ligy je zatím Ostrava, která hrála loni o sestup a nyní je čtvrtá. Čím to podle tebe je?
 
flickr.com
 

Proč se naopak nedaří Liberci?

Na to se těžko odpovídá, ale je to podobný příběh. Liberci odešli někteří hráči a především Radek Kováč. To byl kapitán týmu, osobnost a i když se na něj ve Spartě snesla lehká kritika, tak on rozhodně vždy byl výborný motivátor. Já ho znám velmi dobře a vždycky to byl lídr, takže Liberci určitě hodně chybí.

Jinak Liberec nehraje špatně, ale už zdaleka není tak efektivní, jako když tam hrál třeba Rabušic. Naopak dostává laciné góly po hrubých chybách v defenzivě, takže mu podle mě v rozhodujících chvílích chybí kvalita.

Co jsi říkal na trest od UEFA pro Spartu a Slovan a mělo se na Pasienkách vůbec hrát?

To, co se stalo, byla katastrofa. Podle mě se to utkání po takovém incidentu nemělo dohrát. Mělo se ukončit a viníci se měli potrestat. Pak si každý musí sáhnout do svědomí, co dělá pro to, aby se na stadionu neobjevovali chuligáni s tyčemi, co se přijdou jenom rvát. To do dnešního fotbalu absolutně nepatří.

Co jsi říkal na trest od UEFA pro Spartu a Slovan a mělo se na Pasienkách vůbec hrát?
 
flickr.com
 

Jak bys ohodnotil zatím stoprocentní výsledky české reprezentace?

Tak samozřejmě velice pozitivně. Devět bodů z těch třech zápasů nečekal asi nikdo. Teď je důležité v tom pokračovat, protože mizérie z příprav také na něco ukazovala. Reprezentace hodně vytěžila ze stoupající formy hráčů Sparty. Na této dobře fungující kostře byla reprezentace chytře postavená a dobře se doplnila o borce z ciziny i z Plzně, což přineslo ovoce.

Co si myslíš o situaci Tomáše Rosického v Arsenalu, neměl by přeci jen po letech zkusit ještě jiné angažmá?

Tak to je samozřejmě spíš otázka na Tomáše Rosického. Možná, že se mu nechce z Londýna, kde už je za ty roky jako doma. I jazyk a rodina hraje roli. Rozhodně by se ale podle mě mohl i v jeho věku stále ještě uplatnit ve špičkovém zahraničním klubu, protože v každém zápase reprezentace ukázal nesmírnou kvalitu.

Co si myslíš o situaci Tomáše Rosického v Arsenalu, neměl by přeci jen po letech zkusit ještě jiné angažmá?
 
flickr.com
 

Hodně se psalo v poslední době o možnosti přestupu Ladislava Krejčího do Itálie a dokonce i do Interu Milán. Měl by na tak velký klub, když většina hráčů z české ligy se v poslední době neprosadila ani v průměrných bundesligových klubech?

Láďa Krejčí je trochu jiný typ hráče než ostatní. Je to rychlostní hráč, který na sobě tvrdě pracuje a má velmi dobré zakončení. Navíc je to levák a těch ve špičkovém fotbale není tolik. Takže kdyby o něj byl zájem, tak ať určitě jde. Navíc Inter Milán není Freiburg. To je velkoklub, který bude vždycky hrát na špičce italské ligy a možná i o Ligu mistrů. Tím pádem je tu předpoklad, že by se Láďa dostal výkonnostně ještě zase na úplně jinou úroveň.

Ty rád sleduješ Bundesligu, jak si vysvětluješ ten propastný rozdíl výkonů Dortmundu v Lize mistrů a domácí soutěži?

To může bohužel potkat každého. Oni v krátké době ztratili vynikající hráče typu Götzeho a Lewandowského a navíc se jim ještě zranily opory jako Reus, Gündogan nebo Hummels. Dortmund dostává hodně gólů po individuálních chybách a je vidět, že s těmi zraněními si úplně neumí poradit ve třech soutěžích najednou.

Největší rozdíl je ale v útoku, kde se Lewandowského nepodařilo plnohodnotně nahradit. Jako velká posila přišel z Turína nejlepší střelec Serie A Immobile, který tam dal 24 gólů. To je velmi dobrá vizitka, ale když jsme viděli souboje Bayernu s AS Řím, tak je vidět, jaký je kvalitativní propad v italské lize. Navíc Immobile je úplně jiný typ hráče. On potřebuje míč do tahu. Naopak Lewandowski chtěl víc balon do nohy, do kombinace, uměl ho i podržet a něco vymyslet. S Ramosem to podle mě byla trochu střelba na náhodu, která úplně nevyšla. Jürgen Klopp teď bude potřebovat mnohem víc času, aby oba dva tyto hráče zapracoval do svého systému.

Ty rád sleduješ Bundesligu, jak si vysvětluješ ten propastný rozdíl výkonů Dortmundu v Lize mistrů a domácí soutěži?
 
flickr.com
 

Co říkáš na propadák Manchesteru City v Lize mistrů? Postup ze skupiny už bude mít hodně těžký.

No to byl výsledek, nad kterým jsme asi všichni kroutili hlavou. Ale řeknu to takhle, když klub této velikosti neporazí doma Moskvu, tak v té soutěži nemá co dělat. Jinak celkově letos Manchester City lehce tápe a vypadá to, že v tom týmu není úplně všechno v pořádku. My do toho ale nevidíme, abychom dokázali říct, co.

Vypadá to, že Cristiano Ronaldo je stále lepší a lepší, přitom mu bude brzy 30. Do kolika podle tebe se svým náročným fyzickým stylem může hrát a v čem je jeho výjimečnost?

Málokdo dokáže ocenit, jak obrovská píle a tvrdá dřina za tím jeho úspěchem je. Ronaldo je dokonalý profík. Leckdo vidí jen tu jeho mediální prezentaci, ale za ní je spousta odříkání. Na tom je vidět, že fotbal není jen o tom nechat se někde vyfotit, pak jít domů a dát nohy na stůl. On dostal už jako mladý hráč obrovskou školu v Manchesteru od Fergusona a ta sebekázeň, kterou do sebe dostal, se projevuje v tréninku i potom na hřišti.

Pokud zůstane zdravý, tak minimálně ty další tři roky, na které má v Madridě smlouvu, může hrát na té nejvyšší úrovni. Ronalda totiž dělá především jeho extrémní výbušnost.

Vypadá to, že Cristiano Ronaldo je stále lepší a lepší, přitom mu bude brzy 30. Do kolika podle tebe se svým náročným fyzickým stylem může hrát a v čem je jeho výjimečnost?
 
flickr.com
 

Mě na něm fascinuje především neskutečně kvalitní střelba pravou i levou nohou. Dá se to vůbec natrénovat?

Tak především to musí mít ten hráč v sobě. Tréninkem se dá ale hodně vypilovat a to je určitě i případ Ronalda. Ta obounohost na této úrovni je opravdu velmi výjimečná. Například leváci se prakticky nikdy kopat pravou nohou pořádně nenaučí, i když výjimky jsou.

 

Poslední komentáře

Ronaldo10 stoprocentní souhlas s Franzem! (Reagovat)