Franz: Když sleduji mistrovství, říkám si, co bychom tam dělali

5. 7. 2014, Text: Redakce
 

V dalším díle okénka jsme se tentokrát s Franzem bavili o překvapeních a zklamáních mistrovství světa, o propadáku Španělska nebo o zajímavých přestupech. Nakonec došlo i na českou reprezentaci.

 
Franz: Když sleduji mistrovství, říkám si, co bychom tam dělali

Co je pro tebe nejpříjemnější překvapení dosavadního průběhu šampionátu?

Určitě budu jmenovat Kostariku a Kolumbii. Překvapilo mě, jak daleko se tyto týmy dostaly, ale i způsob, jakým se do čtvrtfinále probojovaly. Je to především velká taktická vyspělost, nadšení jednotlivých hráčů pro hru a schopnost obětovat se pro tým. Když se podíváme na sestavy, najdeme hlavně u Kolumbie spoustu hvězd, které hrají i v Evropě, ale přeci jen šlo v porovnání s konkurencí spíše o outsidery. Takže pro mě jednoznačně největší překvapení.

Co je pro tebe nejpříjemnější překvapení dosavadního průběhu šampionátu?
 
 

Co je podle tebe naopak největší zklamání šampionátu?

Jednak Itálie, která sice často nepodávala oslnivé výkony, ale vždycky se nějak dokázala dostat do vyřazovacích bojů a tam uhrát dobrý výsledek. Vždy to byl turnajový tým, ale tentokrát jim to vůbec nevyšlo.

Dalším zklamáním jsou pro mě celkově africké týmy. Jejich hra zaostávala zejména po taktické stránce. Místo týmových výkonů jsme viděli spíše souhrn individuálních pokusů. K tomu se v některých případech přidaly spory o peníze nebo roztržky s trenéry a to nemohlo skončit dobře.

Největším zklamáním je pak pro mě vypadnutí Španělska. Jak víš, já jsem na španěly hodně sázel, ale ten jejich výkon mi přišel hodně unavený a celkově mě jejich hra nepřesvědčila.

Jaké jsou tedy podle tebe hlavní důvody vypadnutí Španělska?

Samozřejmě únava hrála hlavně u hráčů Realu velkou roli. Ti měli sezónu strašně dlouhou. Jádro týmu bylo ale hodně postavené kolem hráčů Barcelony, té se minulý rok příliš nevydařil a bylo to vidět i na hřišti.

Nejmarkantnějším důvodem ale podle mě byla absolutní ztráta motivace. Španělé na mistrovství přijeli jako úřadující mistři světa a jejich přístup na mě působil ve smyslu: „Tak jsme tady, a když prohrajeme, tak se nic neděje.“ Měli si ale uvědomit, že mistrovství světa je absolutní vrchol, kde se nedá nic vypustit a musí se do toho dát všechno.

Jaké jsou tedy podle tebe hlavní důvody vypadnutí Španělska?
 
flickr.com
 

Nemyslíš, že na tom má svůj podíl i trenér del Bosque, který mohl tým oživit hladovými hráči například z Atlética?

Předně si myslím, že del Bosque je pan trenér a dosáhl fantastických úspěchů. Ale musím říct, že na mě také působil jako by tu motivaci ztratil společně s hráči. Mě na turnaji samozřejmě zaujali emotivní trenéři, na kterých bylo patrné, že s mužstvem žijí a výsledky jim nejsou lhostejné. Tohle pojetí trénování je i mně blízké.

Jaký hráč je podle tebe nejužitečnější pro svou reprezentaci?

Těch jmen je jednoznačně víc, a kdybych měl jmenovat jen jednoho, určitě by to nebylo fair. Stoprocentně ale mezi takové hráče patří Neymar, James Rodriguez,Thomas Müller, Bryan Ruiz nebo Messi. Ten mi přijde trochu unavený, ale na jeho gólech je vidět, že je to rozdílový hráč. Valbuena za Francii hraje fantasticky a je to neskutečný dříč.

Hodně se v téhle souvislosti hovoří o útočnících, ale třeba Kompany je světový obránce, osobnost a vůbec se nedivím, že stál takové peníze. Hráčem, který mě ale zaujal skoro nejvíc, je Angel di Maria. To penzum práce, které dovede pro tým, je obrovské a ještě dokáže rozhodovat zápasy.

Jaký hráč je podle tebe nejužitečnější pro svou reprezentaci?
 
flickr.com
 

Velkou kauzou na mistrovství je kousnutí Luise Suareze. Přijde ti pro něj čtyřměsíční zákaz fotbalu přísný nebo přiměřený?

Jedna věc je, že ten hráč je, když to řeknu od plic, „magor“. Tohle si na tak důležitém turnaji na mezinárodní scéně nemůže dovolit. Já mám hru Luise Suareze hrozně rád. Je to podle mě jeden z nejlepších útočníků, které teď máme možnost sledovat. Ale zjevně má nějaké psychické problémy.

Kdyby to udělal jednou, tak se nic neděje. Každý to pochopí. Vypětí a stres jsou při fotbale obrovské a emoce můžou povolit každému. Když se to ale stane třikrát za sebou, tak to není náhoda a ten hráč by se měl léčit.

Druhá věc je, že hráč jako Suarez nehraje jen za sebe, ale má i svoje povinnosti v klubu. Pro Liverpool je naprosto nepostradatelný. Ten trest je z tohoto pohledu jednoznačně nepřiměřený. Naprosto to ale zapadá do uvažování lidí ve vedení FIFA kolem Seppa Blattera, kteří mají na svědomí i to nesmyslné mistrovství v Kataru.

Hodně se propírá křídelní hra Německa. Kdybys měl možnost to ovlivnit, hrál bys Lahma na straně nebo uprostřed?

Já už jsem to říkal mnohokrát, že podle mě je Philipp Lahm nejlepší pravý obránce na světě. Já ten krok Jogiho Löwa absolutně nechápu. Uprostřed má Německo neskutečný přetlak hráčů, při tom na krajích tápe. Nechápu příliš ani nominaci Mustafiho, který je ve hře Německa jednoznačně slabý článek a stejně tak na druhé straně Höwedes. Při tom ve Philippu Lahmovi mají Němci skvělého pravého obránce.

Hodně se propírá křídelní hra Německa. Kdybys měl možnost to ovlivnit, hrál bys Lahma na straně nebo uprostřed?
 
flickr.com
 

Jak podle tebe do hry Chelsea pod Mourinhem zapadnou Costa a Fabregas?

Costa podle mě bude mít trochu adaptační problémy s ostrovním fotbalem. Přeci jen byl zvyklý na Španělsko a to je úplně jiný fotbalový svět. Od toho jsou ale spoluhráči, aby mu v adaptaci pomohli a trochu se jeho hře i přizpůsobili na hřišti. Costa si taky bude muset zvyknout, že v Chelsea na něj bude vyvíjen mnohem větší tlak, než na jaký byl zvyklý v Atléticu. Minulou sezónu ale prokázal, že je to hráč světové extratřídy a po nějaké době, až problémy s přechodem do Anglie překoná, zapadne do Chelsea perfektně.

Fabregas je trochu jiný případ. Je to vynikající a zkušený hráč, který již na ostrovech hrál, a proto by se měl chytit rychleji.

Trochu se ale spekulovalo, že Fabregase vedení přivedlo tak trochu Mourinhovi navzdory.

Do toho nikdo přesně nevidíme. Ale občas se stává, že své si k tomu řeknou sponzoři i vedení a trenér je až ten poslední v řadě. Ale Fabregas je opravdu nadstandardní hráč, a jestli by mohl někdo nahradit odcházejícího Lamparda, tak je to právě on.

Trochu se ale spekulovalo, že Fabregase vedení přivedlo tak trochu Mourinhovi navzdory.
 
flickr.com
 

Když vidíš hru jednotlivých reprezentací na mistrovství, jak vidíš šance české reprezentace v kvalifikaci na Euro, jsi optimista?

Když to člověk vidí takto v kontrastu se zápasy na šampionátu, tak si musí říkat: Co bychom na mistrovství dělali. Mistrovství je ale jednorázová akce, která skončí a jede se na novo. Skupinu máme těžkou, ale je možné, že třeba Nizozemci budou lehce frustrovaní, když skončí těsně pod vrcholem. I to může sehrát svou roli. To nikdo takto dopředu nedovede říct.

Je pravda, že když se podíváme na složení naší reprezentace, tak sice hodně hráčů hraje venku, ale jejich role v týmu rozhodně není optimální. O to důležitější je, abychom zachytili trend, který tento šampionát jasné přinesl. Je to především enormní nasazení, vůle běhat a fyzická kondice.

Technika se dnes snoubí s atletickým pojetím a to i u obránců, kteří dnes mají často nejvíce kontaktů s míčem za zápas. V tomto všem trochu zaostáváme, ale o mně je známé, že jsem byl vždycky optimista a pokud se podaří tým správně namotivovat, je tu dobrá šance se na Euro dostat.

Na závěr se tě nemůžu nezeptat, jak probíhá příprava se Slovanem?

Všechno jde přesně podle plánů. Příprava nám vychází dobře, jen doufám, že všichni se dají do pořádku, protože jsme měli drobnější zdravotní potíže. Přátelák se Slováckem nám herně vyšel a už se připravujeme na zítřejší superpohár s Košicemi. Pak vše časujeme na ideální začátek ligy a především předkola Ligy mistrů. Důležité je, že v týmu panuje skvělá atmosféra.

Na závěr se tě nemůžu nezeptat, jak probíhá příprava se Slovanem?
 
flickr.com
 

Anketa

Kolikátá skončí česká republika v kvalifikační skupině na Euro?

Skončíme druzí za Nizozemci a postoupíme přímo na Euro.
 
Skončíme třetí a budeme těžce bojovat v baráži.
 
Vyhrajeme, máme i na Nizozemce.
 
Skončíme čtvrtí nebo horší. Nizozemsko, Turecko a Island budou nad naše síly.