Uhrin by měl Horvátha v nejtěžších zápasech sezóny vynechat

4. 6. 2014, Text: Redakce
 

V odvetě Evropské ligy proti Lyonu se stalo poprvé po třech letech, že kapitán plzeňské Viktorie Pavel Horváth nenastoupil v základní sestavě v pohárovém utkání. A jeho náhrada se stejnými iniciály, Patrik Hrošovský, zvládla svou pohárovou premiéru na jedničku. Proto se naskýtá otázka, zda by měl ještě Dušan Uhrin s Horváthem nadále počítat.

 
Uhrin by měl Horvátha v nejtěžších zápasech sezóny vynechat
flickr.com

Právě ve dvojutkání Evropské ligy s francouzským Lyonem se totiž naplno ukázalo, že pouze technikou, zkušenostmi a výborným čtením hry už Horváth nedokáže naplno nahradit fyzický fond, výbušnost a rychlost. Stále sice umí nabídnout krásný čtyřicetimetrový pas za obranu přesně na nohu nabíhajícího spoluhráče, ale musí mít dostatek času, který mu už soupeři v evropských pohárech nenabídnou.

 

Nepostradatelný v kabině

Pro trenéra Uhrina byl Horváth výborným pomocníkem zejména při jeho začátcích u mužstva, kdy fungoval jako spojovník mezi ním a kabinou. Pozitivní vliv na spoluhráče se Horváthovi rozhodně upřít nedá. Ale každý, kdo někdy seděl ve fotbalové kabině, ví, že výsledky se dělají nejen tam, ale i na hřišti. A tam už, alespoň v soubojích s evropskými top týmy, pražský rodák prostě nestačí.

Každopádně bych Horvátha ještě nezatracoval. Na výkonech se zcela nepochybně podepsala jeho zápasová vytíženost. Zásobníky energie téměř devětatřicetiletého záložníka rozhodně nejsou nekonečné. A přesně to se projevilo v prvním duelu s Lyonem. Do té doby totiž odehrál naprosto kompletní stopáž všech dosavadních zápasů Viktorky – šest duelů Gambrinus ligy a dvojzápas se Šachťarem, ve kterém se Viktoriáni v převážné většině obou klání spíše bránili.

Nepostradatelný v kabině
 
flickr.com
 

Pauza se vyplatila

Uhrin se proto rozhodl dát špílmachrovi v odvetě s Lyonem volno, což se mu vyplatilo hned dvojnásobně. I díky Hrošovskému, který proti rychlým a mladým francouzským záložníkům stíhal bránit, totiž Plzeň dokonce sahala po senzačním postupu přes francouzského soupeře. Paradoxně, kdyby byl Horváth na hřišti, možná by proměnil penaltu, se kterou se nedokázal vypořádat Stanislav Tecl, a společně by se radovali z postupu do čtvrtfinále. V defenzivě by byl ale jednoznačnou přítěží.

Podruhé se ukázala pauza přínosně v zápase na Hané. Plzeň se v Olomouci dlouho trápila a nemohla vstřelit branku, navíc už od deváté minuty prohrávala po brance Rolince 0:1. Genialita muže s desítkou na zádech se ukázala již v první pětačtyřicetiminutovce. To našel skvělým pasem Procházku, který ještě branku dát nedokázal, ale ve druhé půli už všechno klaplo a po přesném centru kulantně řečeno podsaditého středopolaře skóroval hlavou Kolář.

Pauza se vyplatila
 
flickr.com
 

Nadváha

Váha to je velké téma, o kterém se v rozhovorech s Pavlem Horváthem baví snad každý novinář. Sám bývalý reprezentační záložník to bere s úsměvem a nic jiného nezbývá ani trenérům. Loni v létě sice měl Pavel Vrba se svým kapitánem na téma nadváhy rozhovor, přišlo shození pár kil, ale nejpozději po Vánocích byl opět „na své“ váze. Ale v osmatřiceti letech už po vůdci kabiny může někdo těžko chtít, aby měnil životosprávu.

Jasné je, že v plzeňském dresu bude pověstný vtipálek nastupovat ještě minimálně v příští sezóně. Na začátku kalendářního roku prodloužil smlouvu do léta 2015. Může se sice zdát, že je to od vedení Viktorky nesmyslný krok, ale logiku nepostrádá. Hrošovský i Hořava ještě potřebují nabrat zkušenosti, které jim ve své (nejspíše) předposlední a poslední sezóně třetí „H“ do party může předat.

Nadváha
 
flickr.com
 

Nepostradatelný v zápasech se slabšími soupeři

V utkání v Olomouci se jasně ukázalo, že Horváthova kreativita je v zápasech se soupeři, kteří urputně brání, nepostradatelná. Hrošovský ani Hořava ho v tomto ohledu plnohodnotně zastoupit nedokážou. Výkony na evropské scéně a v utkáních se Spartou však naznačují, kde jsou limity plzeňského špílmachra. V zápasech, kde Plzeň hraje s vyrovnanými nebo silnějšími soupeři už prostě nestíhá bránit a kvalitně vykrývat prostory. Ani jeho vynikající poziční hra nedokáže vykompenzovat rostoucí věk a váhu.

Pro Dušana Uhrina se tak nabízí přímo ideální řešení. V klíčových zápasech nahradit Horvátha atletičtějším Hrošovským a plzeňského kapitána nechat odpočívat na duely, kde bude mít dost příležitostí i času na své typické pasy za obranu nebo precizně zahrané standardní situace. Otázkou je, jestli je věčně rozesmátý Horváth schopen novou roli v týmu přijmout. Od Pavla Vrby by posazení na lavičku patrně skousnul. Před Dušanem Uhrinem ale leží v tomto ohledu poměrně těžká úloha. Nový trenér musí Horváthovi vysvětlit, že v klíčových duelech bude razit jinou koncepci.

Uhrin při tom Horvátha potřebuje udržet na své straně. Zaprvé se stále jedná o rozdílového hráče, kterého na hřišti proti správným soupeřům potřebuje využít. Zadruhé jde o neformálního vůdce kabiny, kterého si nemůže dovolit znepřátelit. Zejména v létě tak Dušana Uhrina čeká delikátní vyjednávání. Pokud narazí, Plzeň bude mít k titulu daleko i v další sezóně.

Anketa

Jak by měl trenér Uhrin využívat Pavla Horvátha?

Měl by hrát v základu. Pořád na to má a Plzeň vytáhl na vrchol
 
Pokud Horváth nezhubne, musí hrát Hrošovský. Ve středu hřiště na Horvátha běhají dva další hráči. To na špičkové úrovni není únosné
 
Horvátha by se měl Uhrin zbavit. Pokud ho nebude stavět, jeho vliv v kabině se může obrátit proti trenérovi
 
Měl by hrát Hrošovský. Je jednoduše lepší a perspektivnější
 
Využít ho jako spojence v kabině a nasazovat ho proti slabším soupeřům, kde jsou jeho standartky nepostradatelné
 
 

Poslední komentáře

Horvát bude muset zabrat v letní přípravě, chudák   (Reagovat)