Nejlepší 11 uplynulého ročníku Gambrinus Ligy

11. 7. 2014, Text: Redakce
 

Jednadvacátý ročník Gambrinus ligy za sebou zavřel dveře a kluby se již v tento čas poctivě připravují na další sezonu. Nadchází tak pravý čas hodnotit uplynulých třicet kol první fotbalové ligy, která se naposledy hrála pod hlavičkou piva Gambrinus.

 
Nejlepší 11 uplynulého ročníku Gambrinus Ligy
sparta.cz

Momenty ligy

Uplynulá sezona české nejvyšší soutěže nabídla hned několik skvělých zápasů i nových ligových rekordů. Zejména kronikáři pražské Sparty budou tuto sezónu zapisovat zlatým písmem a podtrhávat jména jako Josef Hušbauer, Bořek Dočkal a David Lafata. Naopak Slavia by na svůj historický počin nejraději zapomněla. Každopádně to byla sezóna, která nenechala fanoušky chladnými.

Mohli jsme sledovat fenomenální jízdu Sparty Praha, která dosáhla historického bodového zisku. Ale i boj o záchranu tvořil velice napínavou zápletku. Vzpomínat se bude na momenty jako deset branek v zápase mezi Jabloncem a Znojmen (5:5), nebo historickou výhru Teplic na Slavii v poměru 0:7. Z přísně statistického hlediska jsme tak souhrnně mohli shlédnout 673 branek, což je nejvyšší číslo za posledních pět sezón.

Podívejte se na optimální sestavu Gambirnus ligy 2013/2014 podle zVoleje.

Brankař - Matúš Kozáčik

Vybrat nejlepšího brankaře minulé sezony je téměř Sophiina volba mezi Matúšem Kozáčikem a Tomášem Vaclíkem. Oba jsou skvělými brankaři, kteří tým drželi na vrcholu tabulky. Třicetiletý Kozáčik ale musel na rozdíl od sparťanského kolegy bojovat na dvou frontách a na obou si počínal velice dobře. Kromě hrozivého okamžiku v zápase s CSKA Moskvou, kdy mu pod nohou proběhla zpětná přihrávka od Radima Řezníka. Jinak ale potvrdil svou pověst gólmana, který dobře čte hru a je výborný na čáře. Ne nadarmo o něm i Ivo Viktor prohlásil, že je to brankař, u kterého nevidí slabinu.

Brankař - Matúš Kozáčik
 
facebook.com/fcviktoria.cz
 

Pavel Kadeřábek - pravý obránce

V současnosti nejlepší krajní obránce v České republice. Krásný příklad, kdy z nouzového řešení se stane naprostá bomba. Pavel Kadeřábek vstupoval do sezony jako záložník, ale na konci si z ní odchází jako moderní a výbušný pravý bek. Jeho tržní cena se dnes pohybuje na 1,5 milionu euro, ale je více než jisté, že jeho hodnota zažije ještě pěknou křivku směrem nahoru.

Pavel Kadeřábek - pravý obránce
 
sparta.cz
 

Mario Holek - stoper

„Super Mario“ předvedl hezkou ukázku sportovního comebacku. V Mariu Holkovi byl již v Brně rozpoznán velký talent, ale až po této sezóně ho dokázal plně potvrdit. Stal se z něj rychlý stoper s konstruktivní rozehrávkou, kterou se může chlubit pouze málo středních obránců. Již v minulosti sice dokázal proniknout do seniorského národního týmu, ale až nyní dokázal, že Pavel Vrba s ním může počítat dlouhodobě.

Mario Holek - stoper
 
sparta.cz
 

Radoslav Kováč – stoper

Rozený vůdce, který dokázal, že nepřišel ze Švýcarska do české ligy pouze dožít. Za posledních jeden a půl roku prožil překvapivou renesanci a ukázal, že do starého železa rozhodně nepatří. Absolvent strojní průmyslovky dokázal Liberec táhnout zejména v Evropské lize, kde jeho zkušenosti dokázal tým zúročit proti silnějším soupeřům. Nakonec i mistrovská Sparta uznala, že se v Kováčovi mýlila a nabídla mu smlouvu, která se v jeho věku neodmítá. Nyní je ovšem otázka jak se vypořádá se silnou sparťanskou konkurencí tento „občasný flamendr“.

Radoslav Kováč – stoper
 
fcslovanliberec.cz
 

Costa Nhamoinesu - levý obránce

Tak toto byl „ kauf“, který se na Letné dlouho nepodařil. Z místa, kde letenské celá léta tlačila bota, se jim podařilo udělat jednu z hlavních zbraní minulé sezony. Nejlepší levý bek uplynulé sezony předvedl jak svou rychlost, tak důraz. Ukázal, že umí vymyslet geniální přihrávku a přesně zakončit. Navíc se jedná o hráče, který převyšuje předchozí zahraniční posily i svým charakterem. Rychle se učí česky, perfektně ovládá angličtinu a skvěle zapadl i mezi ostatní spoluhráče v kabině. Ukázka čistého profesionalismu.

Costa Nhamoinesu  - levý obránce
 
sparta.cz
 

Bořek Dočkal - pravý záložník

První odehraný zápas až v 5. kole a přesto vytvoření nového rekordu v počtu finálních asistencí – to mluví za vše. Bořek Dočkal je totiž hráč, který u fotbalu myslí a i z jeho mluveného projevu je vidět, že by si na živobytí vydělal i jinak než běháním po hřišti. Pravé křídlo, které současnou kvalitu české nejvyšší soutěže převyšuje ve všech možných atributech. Pokud se ale dokáže takto prosadit i v Evropě teprve uvidíme. Nelze si nevšimnout, že zejména v obranné fázi má Dočkal nedostatky, které by Spartě mohly způsobit určité problémy.

Bořek Dočkal - pravý záložník
 
sparta.cz
 

Josef Hušbauer - střední záložník

Největší sparťanský flegmatik zažil životní sezonu a naprosto zaslouženě byl vyhlášen nejlepším hráčem Gambrinus ligy. Má neuvěřitelnou střelu ze střední vzdálenosti a jeho výběr prostoru je také vynikající. Jenom těžko se po takové sezoně, kdy záložník vstřelí 18 branek, hledají slabiny. Patrně jeho jediná Achillova pata je v tom, že nepatří k nejrychlejším hráčům na hřišti. Každopádně si hodil laťku hodně vysoko a je na něm, jestli takové výkony dokáže zopakovat i v příští sezoně. Pro jeho vytoužené zahraniční angažmá to bude nezbytné. (Pokud tedy neodejde již toto léto)

Josef Hušbauer - střední záložník
 
sparta.cz
 

Tomáš Hořava - střední záložník

Plzeňskému vedení se povedlo nahradit Vladimíra Daridu v sestavě velice dobře. Tomáš Hořava v plzeňském dresu konečně mohl dát sbohem roli defenzivního štítu a plně ukázat svou hlavní přednost, která spočívá v elegantní práci s míčem. Hořava se dokázal prosadit gólově i v Lize mistrů a v Evropské lize. Bývalý olomoucký patriot se velice dobře zabydlel v novém působišti a stal se tak i jedním z motorů úspěšného tažení v Evropě.

Tomáš Hořava  - střední záložník
 
facebook.com/fcviktoria.cz
 

Ladislav Krejčí - levý záložník

Jedno z dětí legendárního fotbalového ročníku 1992. O jeho kvalitách se ví již dlouho a v minulé sezoně je jenom potvrdil. Po celou sezónu produkoval kvalitní přihrávky i centry pro své spoluhráče do pokutového území. Toho jsou důkazem i statistiky z takzvaného Chance indexu, který se zaměřoval na nejpilnější nahrávače Gambrinus ligy. Jeho sezónní vrchol nastal v měsíci dubnu, kdy vyhrál anketu o nejlepšího hráče měsíce. V druhé půlce sezony se o něj začal velice intenzivně zajímat i anglický Newcastle. Sám Krejčí však toto lákání nevyslyšel.

Ladislav Krejčí - levý záložník
 
sparta.cz
 

David Lafata - útok

Sparťanský útočník je již stálící českých „ALL stars“ týmů. Letos se ale navíc kromě všeho dokázal ještě vypořádat s úlohou správného kapitána. Působí sice flegmatickým až apatickým dojmem, ale v kabině umí zvednout hlas. Naštěstí pro mladé sparťany to nedělá způsobem ala Tomáš Řepka, kdy většina hráčů pak ani nevěděla, jak se jmenuje. Rád pracuje na velkém prostoru a výběr místa v pokutovém území soupeře by mohl přednášet na vysoké škole. Ukázal ovšem, že umí dávat i krásné góly (vzpomeňte na utkání v Liberci- 1:1). Myslím, že ho letos ani moc nemrzí, že tentokrát nevyhrál korunu krále střelců. Pocity z prvního titulu v kariéře jsou jistě pro něj dostatečnou satisfakcí.

David Lafata - útok
 
sparta.cz
 

Haris Harba - útok

Jihlava hledala nakonec přesně deset měsíců náhradu za Stanislava Tecla, který odešel do plzeňské Viktorky. V říjnu loňského roku totiž František Komňacký vyzkoušel do útoku původně záložníka Harise Harbu, který od té chvíle na tomto postu setrval. Velké věci se ale začali dařit až pod Petrem Radou, který zavelel k útočnějšímu stylu a Haris skoroval v lize přesně osmkrát pod jeho vedením. Začal vynikat zejména svou míčovou technikou, kterou uplatňoval v soubojích jeden na jednoho. Tam se také projevily jeho futsalové kořeny, kterému se věnoval v rodné Bosně. Haris Harba se tedy dokázal v průměrném klubu vypracovat na vynikajícího útočníka a je pouze otázkou času, kdy vymění jihlavský dres za jiný.

Haris Harba - útok
 
fcvysocina.cz