Jirka Kladrubský mě v esport derby podcenil, říká Tomáš Jablonský, který se v současné době chystá s druholigovým Vyšehradem na obnovený start druhé ligy

21. 5. 2020, Tomáš Janovský
 

V lize odehrál přes dvě stovky zápasů, v devatenácti letech nastoupil na Emirates Stadium v Lize mistrů proti Arsenalu, nyní Tomáš Jablonský nastupuje za klub, který proslavil legendární Lavi.

 
Jirka Kladrubský mě v esport derby podcenil, říká Tomáš Jablonský, který se v současné době chystá s druholigovým Vyšehradem na obnovený start druhé ligy
1. FK Příbram

S Vyšehradem se chystáte na dohrání druholigové sezóny. Jak těžké bude naskočit zpět do rozběhnuté soutěže po dlouhé pauze?

Těžké to určitě bude. Přeci jenom posledních šest týdnů jenom trénovali, byla to spíše taková příprava. Je škoda, že nás ta pandemie zbrzdila, protože jsme v utkání s Vítkovicemi ukázali, že tým je výborný. Sedla nám i zimní příprava. Doufám, že na to utkání s Vítkovicemi navážeme a pojedeme ve stejném smyslu. Máme teď venku Sokolov, musíme ho porazit a ukázat, jak jste silný tým. Já si myslím, že silným týmem jsme.

 

Alespoň zpočátku se bude hrát bez diváků. Co na to říkáte?

Co se týče první ligy, tak je to podle mě škoda. Ve druhé lize zase tolik diváků nechodí, takže si myslím, že omezený počet 300 lidí na stadionu bude někde podobný jako bez zákazů. V té první lize je to velká škoda, tam jsou návštěvy vyšší. Bude to určitě i znát. Když hrajete před diváky, tak je to něco jiného než když jste na hřišti a slyšíte ozvěnu, protože diváci v ochozech prostě nejsou. Doufám, že ty zákazy co nejrychleji zruší.

 

Jaké má mužstvo cíle pro zbytek sezóny a co Vaše osobní mety?

Už jsem to trochu nakousnul v první odpovědi. Tým, co máme, je hodně silný. Doplnili jsme se kvalitními fotbalisty a věřím, že budeme schopni zatápět i těm nejlepším týmům soutěže. To se uvidí na hřišti. Cíle máme vyhrávat všechny zápasy a hrát rychlý, přímočarý a kombinační fotbal. Opravdu si myslím, že tým máme kvalitní a věřím nám. Osobní cíle jsou zároveň i týmové. Chci, abychom hráli jako tým, aby nás to všechny bavilo a abychom vyhrávali.

 

V esport derby jste v dresu Slavie zvítězil nad Jiřím Kladrubským a zaznamenal jste jeden ze dvou bodů mužstva z Edenu. Jak hodnotíte tuto akci a Váš výkon?

Tuto esport akci, která pomáhala hlavně zdravotním sestřičkám a vybrala se spousta peněz, hodnotím velice pozitivně. Jsem rád, že jsem se toho mohl zúčastnit. S Jirkou jsem vyhrál 3:1. Podle mě nejsem ve hře FIFA lepší než Jirka. Myslím si, že mě podcenil. Moc FIFU nehraji, Jirka jí asi hraje častěji. Byl to otevřený zápas. Já moc bránit neumím, což jsem ukázal a dopředu jsem měl štěstí, že jsem ty góly dal. Bohužel jsme celkově se Spartou prohráli 2:6. Akce určitě splnila svůj účel a jsem za takovéto akce rád. Jen ať jich je více.

 

Prošel jste hned několik ligových štací, nejvíce zápasů, jste odehrál v Jablonci, kde jste vstřelil i tři branky. Vybavíte si vůbec první ligovou trefu?

To je bohužel taková smutná statistika. Mám přes 200 ligových zápasů a vstřelil jsem pouze čtyři góly. To je opravdu málo. Když jich je takhle málo, tak si pamatuji úplně každý. První jsem vstřelil až ve sto desátém zápase. Bylo to na půdě Teplic, kdy jsem vystřelil zpoza vápna a prostřelil jsem obranu a Tomáš Grigar to nedokázal chytit. Je to pro mě takové smutné, protože bych těch gólů dal rád víc.

 

Jak moc mrzí, že jste si neužil radost ze vstřelené ligové branky v sešívaném dresu?

O to víc mě mrzí, že jsem ani ve Slavii žádný gól nevstřelil v áčku. Přitom jsem to měl od dorostu krásně rozjeté, kdy jsem v mladším dorostu dal 19 gólů, ve starším 12, v juniorce asi šest, nebo sedm gólů a poté přišlo áčko, kde už jsem žádný nevstřelil. To mě samozřejmě mrzí, ale byli tam jiní, kteří se starali o góly a díky nim jsme byli se Slavií tam, kde jsme byli.

 

Vy jste si zahrál za Slavii i Ligu mistrů. Jak byste tento, pro mnoho fotbalistů, splněný sen popsal?

Bylo to v devatenácti letech pod trenérem Karlem Jarolímem, kdy jsme se Slavií byli hodně dominantní v lize. Pan Jarolím si zakládal hodně na fyzické kondici a myslím, že tím jsme soupeře v lize přehrávali. Ne, že by tým nebyl jinak kvalitní. Vyhráli se dva tituly. Co se týče Ligy mistrů, tak jsme hráli na Emirates Stadium proti Arsenalu, pak tam byla Sevilla a Bukurešť, což jsou vše kvalitní týmy. Mohl jsem nastoupit ve třech zápasech, z toho dvakrát proti Arsenalu a jednou proti Seville, kde na mě hráli Jesus Navas a Dani Alves. To je splněný sen pro každého fotbalistu a jsem rád, že jsem to zažil.

 

Během působení ve Zbrojovce Brno jste se rozhodl s profesionálním fotbalem skončit a hrát pouze pro radost. Co Vás k tomu vedlo?

Já jsem byl ve Zbrojovce Brno spokojený, ale stala se mi tragická událost v rodině, kvůli které jsem se rozhodl vrátit zpět do Prahy a být rodině blíže. Nicméně po roce, kdy se to vrátilo zpět do normálního koloběhu, tak mi fotbal samozřejmě chyběl a když jsem dostal nabídku z Příbrami, tak jsem za ní byl moc rád a vrátil jsem se zpět. Vůbec toho nelituji. Jsem rád, že jsem zpátky v profesionálním fotbale.

 

Po více než roce jste se ale objevil v zimní přípravě ligové Příbrami a získal jste smlouvu. Chyběl Vám vrcholový fotbal?

Jak už jsem říkal. Chybělo mi to. Hrál jsem za Zápy, což bylo také super. Vyhrávali jsme každý zápas, vedli jsme třetí ligu, takže fotbalu jsem měl každý týden dost. Když ale přišla ta nabídka z první ligy, tak je to něco jiného, než trénovat třikrát týdně a hrát třetí ligu. První liga je prostě první liga.

 

Jak dlouhou máte smlouvu s Vyšehradem?

Patřím ještě Příbrami, kde mám smlouvu do konce tohoto roku. S Vyšehradem máme domluvené hostování do konce této sezóny. Potom se uvidí, co dál. Už nejsem nejmladší, v létě mi bude 33 let a nemyslím si, že pan Starka, nebo Pavel Horváth budou chtít, abych se vracel do Příbrami. Mají tam kvalitnější fotbalisty a určitě mladší a nadějnější.

 

Jaké jsou plány do další fotbalové kariéry?

Já se cítím pořád skvěle a fotbal miluji. Budu se ho snažit hrát, co nejdéle to půjde. Necítím se ani na těch 33 let a pořád mě to baví. Nedovedu si představit, že bych skončil. Myslím, že pár let ještě vydržím, když bude sloužit zdraví. Když bude tým stát o mé služby, tak budu moc rád a budu se snažit odvádět maximum. To je pro mě takový cíl do budoucna.