Proč anglické kluby vyhořely v pohárové Evropě?

11. 4. 2015, Text: Redakce
 

Tragédie. Ostuda. Celá fotbalová Anglie se vzteká, pláče a hlavně....nechápe. Co se to k čertu děje? Co se stalo s našimi miláčky. Přenos z losování čtvrtfinále evropských pohárových soutěží v Anglii moc sledován nebyl z jednoho prostého důvodu – Albion neměl v osudí ani jednoho zástupce. Co se stalo s kolébkou fotbalu?

 

Důvody propadáků anglických klubů - 1. Cizinecká náplava

 
 
 

Může to znít jako klišé, ale prostě to tak je. Hlavní atributy anglických týmů vymizely stejně rychle, jako samotní angličtí hráči. Neříkám, že u jiných lig tomu tak není, ale u Anglie je to daleko větší problém, žádný jiný národ totiž není tak hrdý a odhodlaný se bít za vlast. Trpí i nároďák, ale to je věc jiná. V základu Manchesteru City hraje pravidelně jeden jediný Angličan a to gólman Joe Hart. Občas si do míče kopne i James Milner, jinak je to přehlídka exotických fotbalistů bez vazby na klub – Yaya Touré, Samir Nasri, Sergio Agüero, Wilfried Bony a další. Chelsea na tom není o moc lépe, v základu hrají stopeři John Terry a Gary Cahill a tím to hasne. Willian, Costa, Hazarda, Courtois mají do prototypů anglických hráčů hodně daleko.

Arsenal je pro změnu legií nenáviděných Francouzů (Koscielny, Debuchy, Giroud, Sanogo), v základu se občas mihnou ostrované Jack Wilshere, Theo Walcott, Calum Chambers a pravidelně hraje snad akorát Danny Wellbeck. Aaron Ramsey náturou Welšana má ještě celkem blízko, stejně to ale není žádné terno. Jediný, kdo držel prapor celkem vysoko ze zástupců v Lize Mistrů, byl Liverpool, který ale vypadl nejdříve (už ve skupině). Ten má v základu Jordana Hendersona, Adama Lallanu, Raheema Sterlinga, Daniela Sturridge, Stevena Gerrarda a občas i Glena Johnsona. Přesto jsou ale i tady zahraniční hvězdy jako Coutinho, Martin Škrtěl, Simon Mignolet a Emre Can.