Které týmy letos udivují fotbalovou Evropu? Sledujte nejlepších pět!

23. 10. 2014, Text: Redakce
 

Dosavadní průběh nejvyšších lig na starém kontinentě přináší řadu překvapení. Některá se dala více méně čekat (třeba Balotelliho trápení v Liverpoolu), jiná jsou takřka k nepochopení (ligové tápání Borussie Dortmund). V nadcházejícím speciálu se zaměříme na to, které kluby se vzepřely papírovým předpokladům a ve svých soutěžích zatím konkurují té největší "smetánce."

 

Southampton (3. místo v Premier League, 8 zápasů - pět vítězství)

 
 
flickr.com
 

The Saints šokovali Anglii už během loňské sezóny. Kouč Pochettino dokázal ze své družiny vydolovat maximum a nakonec se jeho tým umístil na velmi obstojném 8. místě v tabulce (hned za Manchesterem). Nicméně v létě přišel velký výprodej a prakticky všichni strůjci úspěchu Southampton opustili. Lodivod Pochettino se přesunul do Spurs a klub přišel také o obránce Lovrena, anglické reprezentanty Lallanu, Lamberta, Chamberse a Shawa.

Všechno nasvědčovalo tomu, že vyprodaný klub bude konkurovat ostatním v Premier League jen stěží. Kádr se sešel prakticky na poslední chvíli a asi málokdo čekal, že si hráči okamžitě sednou. Nicméně nový trenér Ronald Koeman dostal volnou ruku při výběru posil a zkušený Nizozemec lovil v soutěži, kterou zná nejlépe, tedy v Eredivisie. Do týmu zlanařil Itala Pellého, jenž za poslední dva roky nasázel ve Feyenoordu padesát ligových branek, rychlonohého Srba Tadiče z Twente a také anglického brankáře Frasera Forstera z Celticu, Shanea Longa z Hullu či Tobyho Alderweirelda, jenž vzdal marný boj o základ v Atléticu Madrid.

Všechny posily už dokázaly přesvědčit a Svatí by letos mohli mířit hodně vysoko. Po osmi kolech tento nenápadný celek okupuje třetí příčku a na záda se mu dívají oba kluby z Manchesteru, Arsenal i Tottenham. Těžko odhadovat, zda Southampton bude hrát o čelo i na sklonku ročníku, jisté je však to, že k tomu potřebuje strůjce úspěchu kouče Koemana. O jeho služby má totiž eminentní zájem nizozemská reprezentace, jež začala kvalifikační cyklus prachmizerně a pozice trenéra Hiddinka je přinejmenším nestabilní.