Portugalsko potřebuje kvalitního trenéra

 
 
 
flickr.com
 

Hra Portugalska je v poslední době velkým zklamáním. Portugalci jsou závislí na Ronaldovi ještě více než Nizozemsko na Robbenovi. Přesto má však Portugalsko k dispozici hráče, kteří by si měli se slabšími soupeři hravě poradit. Místo toho se většinou výběr Selecao trápí a vrcholem byla porážka od Albánie na domácím hřišti.

Trenér Paulo Bento si udělal dobré jméno na Euru 2012, kde Portugalci došli až do semifinále (ve čtvrtfinále mimochodem vyřadili Česko), kde padli velmi těsně s později vítězným Španělskem. Od té doby jsou však výkony Portugalska vyloženě bídné. V kvalifikaci na mistrovství světa Portugalsko tápalo, po nesmyslných ztrátách s Izraelem skončilo ve skupině až za Ruskem a v baráži se muselo těžce prokousávat přes Ibrahimovičovo Švédsko. Ze souboje dvou světových superstar vyšel nakonec vítězně Ronaldo. Na samotném mistrovství měl ale Cristiano potíže s kolenem a Portugalci vypadli překvapivě již ve skupině.

Nyní nastoupila reprezentace z Pyrenejského poloostrova doma proti outsiderovi z Albánie opět bez Ronalda. Mdlá hra a parádní trefa slávisty Balaje znamenaly prohru, kterou neskousli domácí fanoušci. Ti začali hlasitě bučet a mávat bílými kapesníky, čímž dávali najevo, že si přejí Bentův odchod. Ten tlak neustál a rezignoval. Portugalsko se herně trápí a veškerá tíha odpovědnosti stojí na Ronaldovi. To musí nový trenér změnit. Nebude to však lehká práce a Portugalsko by si mělo hledat kouče s velmi dobrým renomé a jasnou vizí, jak připravit hru i na variantu bez Ronalda.