5 věcí, které ukázaly zápasy evropské kvalifikace

12. 9. 2014, Text: Redakce
 

V Česku na sebe samozřejmě strhla všechnu pozornost posledních dní senzační výhra nad Nizozemskem. První zápasy kvalifikace však ukázaly ještě mnoho dalšího. Nad očekávání dobře si vedli Italové i Angličané, naopak prohra Portugalska s Albánií byl naprostý šok. Podívejte se na nejzajímavější postřehy podle redakce zVoleje.

 

Nizozemsko je bez Robbena poloviční

 
 
flickr.com
 

Zápas naší reprezentace s Oranjes samozřejmě nejde nechat bez povšimnutí. Nový trenér Hiddink sklidil za svou obnovenou premiéru na lavičce Holandska tvrdou kritiku. Nejdřív prohrál jednoznačně s Italy, potom nestačil dokonce ani na výsledkově se trápící Čechy. Domácí tisk označil představení Nizozemců jako taktický diletantismus a není daleko od pravdy.

Trenér Hiddink hned na první tiskové konferenci oznámil, že van Gaalův systém 5:3:2 je minulostí a že nizozemská reprezentace se vrací k osvědčenému 4:3:3. Proti Itálii však vypadala záloha v tomto rozestavení doslova jako průchoďák a Hiddink se tak k van Gaalově taktice vrátil proti Česku. To byla však evidentní chyba.

Český nároďák nastupuje už léta v rozestavení 4:2:3:1 s jediným útočníkem na hrotu. Je otázkou, jestli Hiddink vyhodnotil osamoceného Davida Lafatu jako takovou hrozbu, že musel nasadit pět obránců. Naši navíc hráli ve velmi hlubokém bloku a rozehrávku pětičlenné obrany prakticky vůbec nenapadali. Hiddink si to uvědomil, vystřídal a rozestavení změnil už v prvním poločase. V té chvíli už ale vedlo Česko 1:0.

Po změně vypadali Oranjes mnohem nebezpečněji. Gól z toho však vytěžit nedokázali. Od týmu, který skončil třetí na mistrovství světa, se čekalo určitě víc. Na obranu Hiddinka je však třeba říct, že Nizozemci nebyli na mistrovství tak suverénní, jak by se mohlo zdát, a jejich hra stála téměř výhradně na Arjenu Robbenovi, který v Praze chyběl.

Proti Mexiku svěřenci van Gaala prohrávali až do posledních minut, dokud na sebe odpovědnost nevzal Robben a dvěma průniky, z nichž jeden skončil nasimulovanou penaltou, otočil zápas. Proti podceňované Kostarice Nizozemsko také postoupilo až na penalty a byl to právě Robben, který byl jedním z mála nebezpečných Holanďanů. Zápas s Čechy a Italy tak opět ukázal, že Robben je pro Hiddinka nepostradatelný, ať využije jakékoli rozestavení. David Limberský měl kvůli Narsinghovi rušný večer, ale s Robbenem by to bylo úplně něco jiného.