10 největších přestupových chyb letošního léta

11. 9. 2014, Text: Redakce
 

I když se zdá, že mezi jednotlivými ročníky lig je ve fotbale okurková sezóna a hráči si užívají zaslouženou dovolenou, opak je pravdou. Velká většina fotbalových hvězd tráví svůj čas na pláži s přilepeným telefonem u ucha a bouřlivě diskutuje se svým agentem. Ještě více stresující je toto období pro trenéry a vedení jednotlivých klubů. Ti se snaží svůj tým co nejvíce posílit a výsledek je mixem pořádné hry nervů, chytrého taktizovaní a obratné diplomacie. I ostřílení fotbaloví manažeři těch nejvěhlasnějších klubů však občas dělají chyby. Tady je výběr těch největších podle zVoleje z uplynulého léta.

 

Arsenal nevyužil klauzuli na zpětný odkup Cesca Fabregase

 
 
flickr.com
 

Fotbal je v dnešní době hlavně byznys a do byznysu nepatří emoce. Tímto pravidlem se ovšem neřídil Arsene Wenger. Vedení Barcelony bylo dlouhodobě nespokojeno s výkony Cesca Fabregase a dalo jasně najevo, že v létě se nebude bránit jeho prodeji. Fabregas sám několikrát naznačil, že preferuje návrat do své oblíbené Premier League a to byla šance pro Gunners.

Arsnal si při prodeji Fabregase do Barcelony chytře vyjednal klauzuli na přednostní zpětný odkup hráče za 36 milionů eur. Arsene Wenger se však rozhodl tuto klauzuli nevyužít s odůvodněním, že středních záložníků má Arsenal již dost. To je jistě pravda – Wilshare, Rosický, Ramsey, Cazorla, Özil a Arteta tvoří velmi silnou skupinu. Nic však Wengerovi nebránilo střed zálohy ještě posílit. Fabregas je bezpochyby jedním z nejlepších hráčů na svém postu a kvalitou převyšuje téměř každého z právě jmenovaných hráčů.

Výmluva, že by utratil zbytečně 36 milionů euro za hráče, který není potřeba, neuspěje. O Cazorlu mělo totiž eminentní zájem Atlético Madrid a nabízelo za něj 20 milionů euro. De facto za pouhých 16 milionů euro čistého tak mohl Wenger přivést zpět Fabregase. Francouzský trenér to však neudělal a pozdější tisková konference odhalila, že hlavní roli hrály právě emoce. Wenger prohlásil, že vyvzdorovaný odchod Fabregase do Barcelony byl pro něj jeden z nejtěžších fotbalových momentů a že nehodlá dávat druhé šance.

Druhé šance však dává José Mourinho. Ten s hráči Barcelony rozhodně neměl nejlepší vztahy, ale byl vždy pragmatik a v případě Fabregase ucítil svou šanci. Španělský špílmachr tak díky Wengerově liknavosti posílil na nejcitlivějším místě londýnského rivala a Chelsea s vynikajícím Fabregasem v současné době vede Premier League bez ztráty bodu, zatímco Arsenal se trápí.