Nejlepší 11 uplynulého ročníku 1. Bundesligy

14. 7. 2014, Text: Redakce
 

Anglická Premier League si sice udržuje primát nejvíce vydělávající ligové soutěže v Evropě. Přesto zelená čísla s nejlepšími hospodářskými výsledky kroužkují v Německu. A to má jediný důvod - Němci jsou prostě Němci. Kromě unikátní disciplíny a výjimečného týmového ducha jsou prostě i dobrými počtáři.

 
Nejlepší 11 uplynulého ročníku 1. Bundesligy
flickr.com

A v podobném duchu probíhala i minulá sezóna nejvyšší německé soutěže. Pokud ovšem jste fanoušky napínavých bojů o titul až do konce, tak ta poslední sezona Bundesligy nebyla nic pro Vás. Hlavní otázka pro tento rok nebyla kdo bude mistrem, ale za jak dlouho se jím Bayern Mnichov stane. Podružná otázka spočívala pak v tom, kolik ligových rekordů přitom překoná. Možná trochu oživení soutěživého ducha přišlo v momentě, kdy bavorskému gigantu došel na konci sezóny dech a několikrát zaváhal, ale ani to neodvrátilo neodvratitelné.

Závěrem fotbalové sezony se tak víc řešilo působení Pepeho Guardioly v Bayernu Mnichov než celá německá nejvyšší soutěž. V současné chvíli má totiž bavorský Mnichov takovou sílu, že ovlivňuje téměř vše, co s fotbalem v Německu souvisí. A tedy i to, že Bayern se nezadržitelně mění v další Barcelonu, což spousta Němců nese velice nelibě.

Fotbal bez kompromisů
 
 

Na začátku sezóny to však tak vůbec nevypadalo. Bayern plnohodnotně navázal na tradici Yuppa Heynckense a hrál jeden z nejkrásnějších fotbalů, co oko diváka mohlo spatřit v celé historii tohoto sportu. Bohužel však tento Guardiolův přístup vydržel pouze do loňských Vánoc. Ve španělském stratégovi nakonec zvítězila plně španělská filosofie a neubránil se hře, kterou trenérsky ovládá nejlépe, tedy styl „Tiki-Taka“.

Nelze ani předpokládat, že by tento bývalý vynikající španělský fotbalista opustil tento starý model hry v novém německém kabátu. Jeho posezónní výroky o jeho strategii bohužel zněly jasně. Jedině snad, že by ho nedávný neúspěch španělského národního týmu přesvědčil ještě celou věc přehodnotit. Nicméně to je trochu jiná otázka. Je čas vrátit se zpět do sezóny 2013/ 2014 a připomenout si ty nejlepší hráče z německých trávníků :

Brankář - Manuel Neuer (Bayern Mnichov)

V současnosti nejlepší brankář na světě. Také hlavní gólman udávající trend, že brankář nemusí zůstat pouze mezi tyčemi, ale může vypomoci obraně i jako libero. A Neur je právě v této činnosti brilantní. Umí totiž výborně číst hru a jeho kopací techniku mu mohou ostatní gólmani pouze závidět. V situacích, kdy předpovídá přihrávky soupeře je téměř neomylný. Má i výborné reflexy ke kterým můžeme přičíst ideální brankařskou postavu, spočívající v basketbalových 193 cm. V podstatě se jedná o nejideálnější lidský prototyp fotbalového brankaře. Dokud mu bude sloužit zdraví, celý Mnichov může klidně spát.

Brankář - Manuel Neuer (Bayern Mnichov)
 
 

Rafinha - pravý obránce (Bayern Mnichov)

Poté, co se Philip Lahm přesunul do záložní řady, dostal tento brazilský borec daleko více příležitostí předvést svoje umění. Ukázal, že je spolehlivým pravým obráncem s dostatečnou rychlostí a i velice silnou střelou. Nicméně v jeho případě o něm nemůžeme hovořit jako o nejsilnějším článku Bayernu Mnichov. V TOP 11 se tak objevuje z velké části díky práci celého týmu, který jeho schopnostem dokáže dát právě tu výkonnostní nadstavbu. Stejně kvalitním obráncem jako Rafinha je zcela jistě například i japonský Atsuto Uchida. Ten však obléká dres „pouze“ týmu Schalke 04 se kterým nemůže dosáhnout takové efektivity jako Rafinha. Navíc ke smůle tohoto japonského reprezentanta je nutno připočíst, že stačil odehrát v minulé sezoně pouze sedmnáct ligových zápasů.

Rafinha - pravý obránce (Bayern Mnichov)
 
 

Mats Hummels - střední obránce (Borussia Dortmund)

Nejlepší a současně nejfotbalovější střední obránce Bundesligy. Matt Hummelsovi se podařilo pod Jürgenem Kloppem vytvořit pozici útočného stopera, který podporuje útok svého týmu až do hloubky soupeřova území. Pro tuto strategii má i ty nejlepší předpoklady v podobě perfektního driblingu a přesných přihrávek. Reprezentační trenér Joachamim Löw jistě měl co dělat, aby Hummelse přesvědčil opět ke hře zataženého středního obránce. Jeho chuť podílet se na útoku je z jeho hry více než patrná. K jeho smůle se ale také jedná o hráče, který velice často bojuje se zraněními.

Mats Hummels - střední obránce (Borussia Dortmund)
 
 

Sokratis Papastathopoulos - střední obránce (Borussia Dortmund)

Když loni nakonec dopadl přestup tohoto řeckého hráče z Werderu Brémy, sportovní ředitel Borussie Michael Zorc si mnul ruce. Věděl totiž, že se mu podařil velice dobrý obchod a minulá sezóna to jenom potvrdila. Tento univerzál se dokázal přes konkurenci probojovat do základní sestavy a stát se jedním z pilířů dortmundské obrany. Sokratis je tak dnes synonymem silového obránce u kterého se jen těžko hledá slabina. V těžkých zápasech ukázal, že není žádným plašanem a je schopen zachovat klid i v těch nejkrizovějších momentech. Jeho hlavní doménou však zůstává rychlost. Patří totiž do úzkého okruhu hráčů, kteří na trávníků překonali rychlost 35 km/ hod.

Sokratis Papastathopoulos - střední obránce (Borussia Dortmund)
 
 

Ricardo Rodriguez - levý obránce (Wolfsburg)

Pro mnohé je jistě nejlepším levonohým obráncem Rakušan David Alaba, ale minulá sezóna patřila švýcarskému Ricardu Rodriguezovi. Tento exoticky vypadající mladík nevynechal ani minutu ve všech 34 bundesligových zápasech a stál tak nejvíce za úspěšnou sezónou celého Wolfsburgu. Ve všech těchto zápasech ukazoval, jak umí dokonale odebírat míče soupeřům s přesností švýcarského hodináře. Do svých statistik si připsal i pěkných 5 gólů a 9 asistencí. Budoucnost levé strany na německých stadionech zkrátka patří tomuto „cool“ vypadajícímu Švýcarovi. Jediná jeho slabina je spatřována v jeho občas nízké koncentraci na hřišti, ale to je věc na které se dá účinně pracovat.

Ricardo Rodriguez - levý obránce (Wolfsburg)
 
 

Arjen Robben - pravý záložník (Bayern Mnichov)

Křídlo světových kvalit. To je Arjen Robben, kterého můžete pro tisíc důvodů nenávidět, ale pro jeden ho musíte milovat. Není jiný hráč na světě, který by chtěl víc vítězství než on. Je to člověk, který pro vítězství udělá naprosto cokoliv. A právě tahle jeho touha dává fotbalu ten největší a nejlepší X faktor, který mu může dát. V ten moment se nestává pouze tahounem, ale rozdílovým hráčem, který mění fotbal v emocemi nabitou bitvu. Mluvit tady o jeho fotbalových kvalitách by bylo nošení dříví do lesa. Jedná se prostě o jedinečného hráče, který se rodí maximálně párkrát za dekádu. A na rozdíl od svého týmového kolegy Francka Ribériho si dokázal udržet vrcholovou výkonnost po celou sezónu.

Arjen Robben - pravý záložník (Bayern Mnichov)
 
 

Philipp Lahm - střední záložník (Bayern Mnichov)

Něco úžasného dokázal v minulé sezóně Philipp Lahm. Ukázal nám, jak se dá v minimálním čase proměnit výborný pravý obránce na excelentního středního záložníka. A ať si říká, kdo chce, co chce – v této nové roli se našel. Pokud by se totiž dalo měřit fotbalové IQ, Philipp Lahm by byl v TOP 5 světa. A statistiky jsou toho jasným důkazem. Tento nevelký chlapík se stal hlavním motorem celého mnichovského přechodu do útoku. Byl to i on, co v nyní tolik proklínaném systému Tity Taka, dokázal provést nejvíce útočných přihrávek. Jediným dalším logickým krokem by nyní bylo dát Philippu Lahmovi ještě více volnosti a prostoru v prostředku zálohy. V současné chvíli je spolu s Marco Reusem nejlepší hráč německé národnosti.

Philipp Lahm - střední záložník (Bayern Mnichov)
 
 

Roberto Firmino - střední záložník (1899 Hoffenheim)

Zcela jistě největším překvapením loňského ročníku Bundesligy se stal brazilský záložník Roberto Firmino. Do minulé sezóny přitom tento hráč produkoval poměrně skromná čísla jak v kolonce gólů, tak asistencí. Jenže loni dostal opravdu velkou příležitost jako nový playmaker záložní řady Hoffenheimu. A svoji šanci chytil pořádně za pačesy. Dohromady jsme ho mohli vidět vstřelit 16 branek a na 11 z nich přihrát. A některé góly nutno podotknout byly opravdu výstavní. Během sezóny ukázal všechny dovednosti, co by správný playmaker měl mít včetně kreativity, vynikající techniky a správné fotbalové drzosti. Ve svých 22 letech se tak stal horkým a ceněným zbožím, kolem něhož začínají kroužit týmy jako Chelsea nebo Liverpool.

Roberto Firmino - střední záložník (1899 Hoffenheim)
 
 

Marco Reus - levý záložník (Borussia Dortmund)

V krátkosti řečeno - bomba. To co Marco Reus předváděl po celou minulou sezónu bude ještě hodně dlouho vzpomínáno ve všech dortmundských hospodách. Ono to nejcennější na jeho výkonech nebyly ani ty výkony samotné, ale ty podmínky za kterých je Reus předváděl. Dortmund se totiž dostal do nepříjemné situace, kdy jeden hráč za druhým hlásili zranění. V jeden moment hráčské zdroje celého Dortmundu byly vyschlejší než saharská poušť. A v tu chvíli se Marco Reus jednoduše rozhodl, že je všechny nahradí. Jeho výkony rostly a rostly a doslova řečeno to byl on, kdo udržel svůj tým na vrcholu. Řečeno čísly hovoříme o 16 gólech a 14 asistencích v rámci zápasů Bundesligy. Ještě impozantněji to ale vypadá pokud zahrneme všechny soutěže, kde byl Marco Reus zapleten dokonce ve 46 gólech. Tedy téměř v polovině všech gólů, které Dortmund vstřelil během uplynulé sezóny. Tady se dá pouze smeknout klobouček a uctivě koukat.

Marco Reus - levý záložník (Borussia Dortmund)
 
 

Robert Lewandowski - útočník (Borussia Dortmund)

Současná Bundesliga vlastní pouze tři hráče, jejichž tržní hodnota dosahuje mety 50 milionů eur. Je jím Marco Reus, Thomas Müller a právě Robert Lewandowski. V současné chvíli nejdražší útočník, který se pohybuje po německých stadionech. Ne ovšem pouze nejdražší, ale zároveň i nejlepší. Toto hodnocení se ale neomezuje pouze na dvacet ligových branek, které vynesly Lewandowskému korunu krále střelců. Lewandowski se totiž dokázal integrovat do hry Jürgena Kloppa a plně se podílet na nátlakové hře Borussie Dortmund. Důkazem toho jest i pěkných 6 asistencí. To souvisí i s tím, že Robert na sobě neustále pracuje a zejména jeho technické dovednosti šly hodně nahoru. Jeho doménou však zůstává výběr místa pro přijetí balónu od spoluhráče. V tom je prostě famózní. Bayern Mnichov se tak může těšit na svou velkou posilu od hlavního konkurenta.

Robert Lewandowski - útočník (Borussia Dortmund)
 
 

Mario Mandžukič - útočník (Bayern Mnichov)

Zcela jistě jedna z velkých chyb Pepeho Guardioly v minulé sezóně byla, že nechal takového hráče jako Mario Mandžukič tak často paběrkovat pouze na lavičce. Nabízí se argument, že pro Guardiolův styl se tento odchovanec Dinama Záhřeb nehodil, ale co naplat - bez něj šla efektivita Bayernu Mnichov rapidně dolů. I přes tyto všechny překážky dokázal totiž Mario vstřelit pěkných 18 branek a být tak v těsném závěsu za Robertem Lewandovským v žebříčku nejlepších střelců. O jeho univerzálních dovednostech svědčí i to, že těchto 18 gólů měl pěkně rozloženo na všechny části svého těla. Sedm jich vstřelil hlavou, šest levou nohou a pětkrát skóroval pravačkou. V tuto chvíli je však jasné, že v příští sezoně tohoto forwarda v mnichovském dresu neuvidíme. Mandžukiče si vybralo Atlético Madrid jako náhradu za Diega Costu a Mario pod tlakem blížícího se přestupu Roberta Lewandovského s touto transakcí souhlasil. O jeho kvalitě je důkazem i přestupová částka, která se dle odhadů pohybuje okolo 600 milionů korun.

Mario Mandžukič - útočník (Bayern Mnichov)
 
 

Anketa

Který z dvojice záložníků Robben - Reus je podle vás lepší?

Arjen Robben
 
Oba jsou srovnatelně dobří
 
V Bundeslize existuje lepší záložník
 
Marco Reus