Důvody, proč Kroos opustil Bayern Mnichov

18. 7. 2014, Text: Redakce
 

Dlouho očekávaný přestup Toniho Kroose z Bayernu Mnichov je konečně realitou. I když německý reprezentant okolo svého odchodu z Mnichova dlouho mlžil, spekulace mnoha médií se nakonec potvrdily. Toni Kroos skutečně posílí Real Madrid. Pro Bayern je jeho odchod obrovskou ztrátou. Zůstává tak otázka, proč si nechal jednoho z nejtalentovanějších záložníků současnosti uniknout.

 
Důvody, proč Kroos opustil Bayern Mnichov
flickr.com

Malé herní vytížení

V Bayernu je uprostřed hřiště zkrátka tlačenice. Na krajích mají předplacená místa Robben a Ribery a o zbylé posty se v minulé sezóně museli prát Kroos, Schweinsteiger, Martinez, Götze, Thiago Alcantara nebo Shaqiri. Nejjistější místo ve středu zálohy měl paradoxně Philipp Lahm, kterého sem Pep Guardiola přesunul z jeho obvyklého postu pravého beka. Guardiola se i po krutém vyřazení od Realu Madrid v Lize mistrů nechal slyšet, že nehodlá upustit od své filozofie krátkých nahrávek ani od taktické varianty s Lahmem na středu. Je jasné, že hráči Kroosova kalibru se nejistá pozice pořádně zajídala.

Malé herní vytížení
 
flickr.com
 

Guardiolovo herní schéma

Pokud je Toni Kroos správně využitý, je jedním z nejlepších hráčů na světě. Není však tajemstvím, že v další sezóně hodlá Guardiola hodně sázet na hráče, které si do Bayernu sám přivedl. Uprostřed by rád viděl kooperaci Götzeho, Lahma a Alcantary. I to je jeden z důvodů, proč se nesnažili Kroose v Bayernu udržet za každou cenu, jak by velela logika.

Kroosovi navíc Guardiolův systém příliš nesedí. Pod Juppem Heynckesem byl Kroos klíčovou součástí mašiny, která ovládla všechny myslitelné soutěže. Pod Guardiolou už však tak výrazný nebyl. Především se takřka vytratila Kroosova největší zbraň, kterou je fantastická střela. Opět naplno rozvinul Kroos svůj talent až na mistrovství světa, kde se stal nejužitečnějším hráčem podle měření Castrol Indexu a dovedl Nationalelf k vítězství. Je jasné, že Kroos radši zvolil tým, který hodlá jeho talent využít naplno.

Guardiolovo herní schéma
 
flickr.com
 

Peníze

Peníze jsou až na prvním místě. I když bude každý hráč stokrát říkat, že na penězích mu nezáleží, často je to právě výše smlouvy, co rozhoduje. Podle zákulisních informací byli v Bayernu Kroosovi ochotni nabídnout maximálně 10 milionů eur ročně. Podobnou nabídku dostal i do Manchesteru United. Real však s Perézovou filozofií Galacticos všechny trumfnul nabídku 12 milionů eur ročně. Toni Kroos by se tak měl dostat mezi 10 nejlépe placených fotbalistů světa. Přestup do Realu je navíc pro každého hráče prestižní záležitostí, i když odchází z Manchesteru nebo Bayernu.

Real má určitě dobré důvody, proč Kroose takto velkoryse zaplatit. Kroosovi zbýval rok do ukončení smlouvy, takže jde o relativně levný nákup. Třicet milionů eur za takovéhoto hráče, je dnes prostě levná koupě. Kdyby Bayern neprodal letos v létě, mohl by Kroos odejít úplně zadarmo, tudíž Mnichované neměli nejlepší vyjednávací pozici. Kroos navíc perfektně zapadá do konceptu dobře marketingově využitelných tváří, na který se v Realu hodně sází. Měl by na sebe tudíž i vydělat. Zejména na osmdesátimilionovém německém trhu. V první řadě je ale Kroos samozřejmě vynikající hráč, s kterým má Real dobrou šanci jako první tým obhájit titul v Lize mistrů.

Peníze
 
flickr.com
 

Anketa

Je pro Bayern dobře, že pustil Toniho Kroose do Realu Madrid?

Ne, Bayern Kroose nahradí, ale je chyba, že ho pustil zrovna do Realu, který je největší konkurent v Lize mistrů.
 
Ne, Bayern bude bez Kroose poloviční.
 
Ano, Kroos je přeceňovaný hráč, který v Baernu nehrál klíčovou roli.
 
Ano, s jeho mzdovými požadavky, končící smlouvou a šířkou kádru pro Bayern nebude problém Kroose nahradit.