Bayern: Blitzkrieg nebo házená?

4. 6. 2014, Text: Redakce
 

Bayern Mnichov byl od veleúspěšné loňské sezony mediálně nejsledovanějším klubem světa. Pod ještě větší drobnohled se bavorský gigant dostal v loni v létě, kdy na lavičku dosedl španělský stratég Pep Guardiola. Přes úspěchy na začátku roku jsou pocity z uplynulé sezóny zatím velmi smíšené.

 
Bayern: Blitzkrieg nebo házená?
www.fcbayern.de

Přes zdrženlivé přijetí a řadu názorů, že dokonalý Bayern nemá, kam se zlepšovat, Pep na začátku sezóny příjemně překvapil. Přátelská utkání pod jeho taktovkou napovídala, že se nesnaží udělat z Bayernu Barcelonu číslo dvě. Z jeho prohlášení i z projevu na hřišti to vypadalo, že chce stavět na základech týmu Juppa Heynckese a implementovat svou španělskou filozofii postupně, ve prospěch hry. První náznak potíží jsme mohli vidět v Edenu při evropském superpoháru. Tehdy dokázal Bayern porazit Mourinhovu v deseti hrající Chelsea až na penalty po vydřeném vyrovnání v závěru prodloužení.

 

Bayern Mnichov: Pep Guardiola

Počítá se liga mistrů

Přísný Kaiser je znám tím, že mu není nic svaté. O několik dní později však svá slova poněkud zmírnil. Výsledky Bayernu také rozhodně nejdou prezentovat jako fiasko. Bundesligu vyhrál v rekordně krátkém čase a s rekordním bodovým ziskem. Zvítězit dokázal i ve finále poháru s hlavním německým rivalem Dortmundem. Tím, podle čeho je katalánský kouč nakonec hodnocen, jsou především výkony v Lize mistrů.

Potíže s překonáváním dobře organizovaného obranného valu ukázalo již venkovní utkání Ligy mistrů s Manchesterem United. Zvlášť první poločas, kdy Manchester uplatňoval přísnou kompaktní defenzívu a téměř pokaždé se na Robbena či Ribéryho vyřítili až 4 hráči. I tolik kritizovaný David Moyes, dokázal svůj klopýtající tým dobře takticky připravit na průhlednou hru Bayernu.

Počítá se liga mistrů
 
www.fcbayern.de
 

Taktika na Bayern – hluboký blok

Většina soupeřů dnes jednoduše volí proti Bayernu jasnou taktiku. Zalézt to obranné ulity a čekat na brejky. Nutno říct, že tato taktika byla v závěru proti Bayernu až překvapivě účinná. Hlavním problémem německého celku je, že i proti soupeřům, kteří chtějí hrát fotbal, praktikuje hru krátkých nahrávek, kterými je nemilosrdně zatlačí až k vápnu. U vápna však jakoby Guardiolova univerzální formule na úspěch končila.

Oproti Barceloně má španělský kouč k dispozici daleko rozmanitější portfolio hráčů. Ti dokážou být nebezpeční v každé části hřiště. Guardiloa jich však po hříchu nevyužívá. Thomas Müller a Mario Mandžukič jsou ve vápně jako doma, ale zejména chorvatský kanonýr nepatří mezi Pepovy oblíbence. Toni Kroos, hráč s jednou z nejlepších střel světa jako by měl pod Guardilou zakázáno zakončení. Ani Ribery již nepůsobí tak ostře jako v minulé sezóně.

Taktika na Bayern – hluboký blok
 
fcbayern.de
 

Pomalá hra nestačila na Bleskurychlý Real

Naplno se však slabiny Guardilova týmu projevily v dvojutkání proti Realu Madrid. V prvním zápase na Santiagu Bernabeu dosáhnul Bayern takřka na 70% držení míče. Nebezpečný byl však Real. Jedinou pořádnou šanci Němců měl Götze, ale tu vytěsnil Casillas. Bayern si tak odvezl z pohárového hlediska velmi nepříjemnou porážkou. Při tom hráči Mnichova, jakoby již měli Guardiolovu filozofii zarytou pod kůží. Například Arjen Robben po prohraném zápase prohlásil: „Ovládali jsme hru, od Realu jsem čekal víc.“

Robben, sám bývalý hráč Realu, jako by tušil, co bude následovat. V odvetě na domácí půdě totiž Bayern totálně vyhořel. Statistiku držení míče, která je mantrou každého Guardilova týmu, opět ovládl. Ale po skončení utkání svítilo na tabuli skóre 0:4. Právě v Allianz aréně se naplno projevily nedostatky Bavorského celku. Bezduchá kombinace po vápno a nespolehlivá, vysoko hrající obrana. Anglický sportovní tisk dokonce označil na půli vytaženou obranou čtveřici za směšnou a naivní. Hráči typu Ronalda, Balea nebo di Maríi se museli cítit jako zapomenuté děti v krámku s cukrovinkami.

Pomalá hra nestačila na Bleskurychlý Real
 
www.fcbayern.de
 

Barcelona 2.0?

Přitom Real Madrid s letos průměrnou Barcelonou v lize dvakrát prohrál. Klíčová trojice Messi, Xavi, Iniesta Guardilovi zjevně chybí. Při tom po Heynckesovi zdědil nejlépe fungující tým světa. Guardiloa by měl ale určitě dostat čas přebudovat k obrazu svému. Jeho klíčové nákupy Thiago Alcantara a Mario Götze se potýkaly se zraněními po většinu sezóny. José Mourinho po novinářích také vždy žádá, aby byl hodnocen až po druhé sezóně v klubu. Guradiola výsledkově navíc nezklamal. Je to ale především předváděná hra, která je předmětem kritiky. Ale Heynkesův Blitzkrieg, jehož filozofií bylo zakončení do několika sekund po zisku míče, to již rozhodně nebude.

Barcelona 2.0?
 
www.fcbayern.de
 

Anketa

Jak se vám líbí hra Bayernu pod Pepem Guardiolou?

Hra Bayernu se mi nelíbila pod Henykesem ani pod Guardiolou
 
Je radost se dívat. Soupeři prakticky nepůjčí míč
 
Pod Heynkesem hrál Bayern fantasticky, teď se na to nedá dívat
 
Jde správným směrem, ale kvalit vrcholné Barcelony ani zdaleka nedosahuje
 
 

Poslední komentáře

Bayern byl po zásluze potrestán Realem... Tiky taka je už přežitek...   (Reagovat)